Wciąż bez nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Senat zagłosował

Senat nie wyraził w piątek zgody na powołanie senator niezależnej Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jej kandydaturą zagłosowało 45 senatorów, 51 było przeciw, 3 senatorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz piąty.

2021-06-18, 08:37

Wciąż bez nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Senat zagłosował
Senat RP. Foto: Twitter/Senat RP

Powiązany Artykuł

sejm pap 1200.jpg
Wybór RPO. Wiemy, jak głosowali poszczególni posłowie

Sejm we wtorek powołał Staroń na RPO. Jej kandydaturę zgłosił PiS. Kontrkandydatem Staroń był prawnik prof. Marcin Wiącek zgłoszony przez kluby KO, KP-PSL i Lewicy, kół Polski 2050 i Polskie Sprawy, posłów niezrzeszonych, pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia.

Senat w piątek nie wyraził zgody na to, by Staroń została RPO. Za jej kandydaturą zagłosowało 45 senatorów, 51 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

W swoim wystąpieniu przed Senatem Lidia Staroń mówiła m.in. o konieczności niezależności rzecznika: - Ta funkcja wymaga niezależnego myślenia a przede wszystkim niezależności. Nie tylko od polityków i partii ale i od różnych grup interesów walczących o zawłaszczanie państwa - mówiła.

Posłuchaj

Senat: Lidia Staroń nie została powołana na RPO (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Wciąż brak RPO

Zgodnie z konstytucją Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Wybór jest konieczny, bo we wrześniu upłynęła kadencja dotychczasowego Rzecznika Adama Bodnara.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Czytaj również:

***

Parlament już cztery razy próbował wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich. Dwukrotnie jedyną kandydatką na urząd była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, ale nie uzyskała ona poparcia Sejmu.

REKLAMA

W dwóch kolejnych turach Sejm wybrał kandydatów Prawa i Sprawiedliwości - Piotra Wawrzyka i Bartłomieja Wróblewskiego. Obie kandydatury nie uzyskały zgody Senatu.

Senat przeprowadził też głosowania nad ustawami rozpatrzonymi podczas tego posiedzenia, między innymi o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o doręczeniach elektronicznych.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej