"Tego przez ostatnie dziesięciolecia brakowało". Prezydent o instytucji skargi nadzwyczajnej
Prezydent Andrzej Duda otworzył konferencję "Skarga nadzwyczajna - dotychczasowe doświadczenia i perspektywy", którą zorganizowano w Pałacu Prezydenckim. W konferencji udział wzięli prawnicy i sędziowie, między innymi przedstawiciele Sądu Najwyższego i Rzecznika Praw Dziecka.
2021-06-18, 13:48
Prezydent, który w 2017 roku wśród propozycji zmian w sądownictwie wskazał skargę nadzwyczajną, mówił dzisiaj, że chciałby, żeby była ona istotnym elementem uzdrawiania polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Posłuchaj
- Ludzie będą mieli poczucie, że ten wymiar sprawiedliwości jest sprawiedliwy i dobrze działa, a będą mieli to poczucie, kiedy będą uważali, że państwo jest sprawiedliwe. Ja nie mam do tego żadnych wątpliwości. Tego przez ostatnie dziesięciolecia brakowało - powiedział Andrzej Duda
Powiązany Artykuł
Prezydent podpisał ustawę o najniższym wynagrodzeniu pracowników medycznych
Andrzej Duda mówił, że liczba składanych skarg wzrasta, a to potwierdza diagnozę, która stała u podstaw ustanowienia skargi nadzwyczajnej. Prezydent dodał, że ludzie potrzebują ponownego rozpatrzenia swoich spraw, co świadczy o poczuciu niesprawiedliwości.
Posłuchaj
- Już sam fakt tego, że sprawa jest ponownie badana, stanowi pewnego rodzaju "balsam na dusze" tych ludzi i pokazuje, że państwo Polskie próbuje, coś zrobić, że to nie jest tak, że są oni zostali pozostawieni całkowicie sami sobie - przyznał prezydent.
REKLAMA
Andrzej Duda podkreślał, że jest wdzięczny Sądowi Najwyższemu za szereg orzeczeń, a zwłaszcza ich uzasadnień dotyczących skargi nadzwyczajnej.
W 2017 roku prezydent Andrzej Duda przedstawił prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, którego głównym celem było odbudowanie zaufania pomiędzy obywatelami i organami wymiaru sprawiedliwości.
- Wpłynęło poręczenia za Sławomira Nowaka. Prokurator nie zaprotokołował wpłaty
- Obniżenie renty byłym funkcjonariuszom SB. Jest uzasadnienie decyzji TK
Skarga nadzwyczajna może być wniesiona od prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie w sprawie gdy orzeczenie, na przykład, w sposób rażący narusza prawo, lub ustalenia sądu są sprzeczne z zebranym materiałem dowodowym. Może ją wnieść Prokurator Generalny, czy Rzecznik Praw Obywatelskich.
bf
REKLAMA
REKLAMA