Koronawirus w Polsce. Ponad 10,7 mln osób jest w pełni zaszczepionych
W Polsce wykonano ponad 25,8 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 10,7 mln osób - wynika z danych rządowych.
2021-06-19, 06:25
Z ostatnich danych rządowych wynika, że wykonano dotąd 25 884 468 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 10 765 849 osób.
Powiązany Artykuł
"Nowy wariant szczególnie groźny dla młodych". Biden apeluje do Amerykanów, by się szczepili
Łącznie do Polski dostarczono 29 662 020 dawek. Liczba dawek dostarczonych do punktów to 27 044 560.
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 25 038 dawek. Zgłoszono 11 223 niepożądane odczyny poszczepienne.
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, był pytany w piątek o stanowisko rządu w sprawie możliwości kontrolowania przez hotelarzy osób zaszczepionych. Przyznał, że obecnie takiej podstawy prawnej nie ma.
REKLAMA
Kontrolowanie zaszczepionych przez hotelarzy?
- Albo będzie konieczny akt legislacyjny, albo będzie wydana odpowiednia interpretacja, która stanowiłaby podstawę do podejmowania decyzji przez przedsiębiorców - wskazał. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu będzie wykładnia dotycząca takiej kontroli.
Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Minister zdrowia od 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dawkami. Odstęp ten ma wynosić maksymalnie 84 dni dla szczepionki AstryZeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny.
Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
- Pozew KE przeciwko AstraZenece ws. nieterminowych dostaw. Znamy decyzję sądu
- Moderna chce zgody na szczepienie nastolatków. Wkrótce decyzja EMA
- Dr Sutkowski: jeżeli nie zaszczepimy się w odpowiedniej liczbie, możemy stworzyć nowego potwora
Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.
W piątek sąd w Brukseli zobowiązał firmę AstraZeneca do dostarczenia krajom Unii Europejskiej 50 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Proces za opóźnienia w dostawach szwedzko-brytyjskiemu koncernowi wytoczyła Komisja Europejska i 27 państw UE.
Sąd nakazał firmie AstraZeneca dostarczenie szczepionki do 27 września 2021 r. – zgodnie z następującym harmonogramem: 15 mln dawek do 26 lipca, 20 mln dawek do 23 sierpnia, 15 mln dawek do 27 września. W przypadku nieprzestrzegania tych terminów AstraZeneca będzie musiała zapłacić karę w wysokości 10 euro za każdą niedostarczoną dawkę.
nt
REKLAMA
REKLAMA