Unijny certyfikat covidowy dostępny w aplikacji mObywatel. Sprawdź, komu przysługuje i jak działa
Od poniedziałku w aplikacji mobilnej mObywatel dostępny jest Unijny Certyfikat COVID (UCC). Certyfikat umożliwi swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej - poinformował Wydział ds. Cyfryzacji KPRM.
2021-06-21, 13:25
Jak przypomniał zespół ds. cyfryzacji, do tej pory dokument można było pobrać jedynie z Internetowego Konta Pacjenta.
Powiązany Artykuł
Oprócz aplikacji mObywatel Unijny Certyfikat COVID pojawił się również w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP, która jest mobilną wersją Internetowego Konta Pacjenta. Osoby, które korzystały z aplikacji mObywatel, muszą zaktualizować program do najnowszej wersji, aby móc pobrać tam swój UCC.
Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu zastąpił dostępne do tej pory w tej aplikacji krajowe zaświadczenie o szczepieniu.
Kto otrzyma UCC?
UCC mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione (przyjęły dwie dawki preparatu lub jednodawkową szczepionkę). Certyfikat ważny jest od 14 dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki przez kolejne 365 dni. Dokument mogą też pobrać osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - wówczas certyfikat ważny jest przez 48 godzin.
REKLAMA
Unijny Certyfikat COVID znajdą w swojej aplikacji mObywatel również ozdrowieńcy - certyfikat w ich przypadku ważny będzie od 11 dnia od uzyskania pozytywnego testu PCR do 180 dni po upływie tej daty.
Dostęp poza siecią
Jak poinformował Wydział ds. Cyfryzacji KPRM, UCC działa również w trybie offline, bez dostępu do internetu.
"Autentyczność certyfikatu może być weryfikowana podczas np. odprawy na lotnisku dowolną aplikacją, którą dysponują służby graniczne danego kraju. Dostępny jest w językach polskim i angielskim i w takiej formie akceptowany jest w całej Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie.
Aby pobrać UCC, należy zaktualizować aplikację mObywatel do najnowszej wersji.
REKLAMA
kp
REKLAMA