Rząd przeznaczy ponad 1 mld zł na program proczytelniczy. "Biblioteka to mały dom kultury"
Rząd przeznaczy ponad miliard złotych na Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce w latach 2021-2025. To jeden z najważniejszych i największych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury.
2021-06-21, 15:24
Szef resortu kultury Piotr Gliński podkreślił, że "czytelnictwo nie tylko wzmacnia nasze kompetencje osobiste, zawodowe, ale niewątpliwie wpływa na procesy społeczne - wspiera rozwój społeczny i wzmacnia tożsamość narodową, dlatego jego promocja jest jednym z priorytetowych celów". Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ma właśnie na celu promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Powiązany Artykuł
Tomasz Makowski: więcej czytamy cyfrowo, ale nadal dominuje książka papierowa
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 rozszerza działania poprzedniej edycji z lat 2016-2020. W nowym wydaniu pojawił się program dotacyjny aktywizujący nowe środowiska i lokalne społeczności, ogólnokrajowa kampania na rzecz czytelnictwa, przyłączenie prawie 500 bibliotek do ogólnokrajowej platformy udostępniania zbiorów prowadzonej przez Bibliotekę Narodową oraz wsparcie projektowe służące lepszemu rozumieniu potrzeb i oczekiwań czytelników przez bibliotekarzy i podnoszeniu ich kompetencji.
Minister kultury wskazał, że nawyk czytania jest jednym z filarów polityki kulturalnej państwa. Jak dodał - "to są działania długofalowe, które wymagają cierpliwości, konsekwentnej pracy u podstaw. Ich efektów należy oczekiwać w perspektywie wieloletniej".
REKLAMA
Finansowe wsparcie
O wsparcie w ramach programu mogą ubiegać się biblioteki publiczne i szkolne na rozwój księgozbioru oraz infrastruktury. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślał, że kontakt z wartościową literaturą dziecięcą jest nieoceniony w harmonijnym rozwoju dziecka.
Szczególne wsparcie otrzymają zabytkowe obiekty biblioteczne, biblioteki znajdujące się w nieodpowiednim stanie technicznym. Premiowana będzie także budowa nowych, energooszczędnych obiektów bibliotecznych. Przemysław Czarnek wskazuje, że ważnym elementem programu jest "zwiększanie dostępu Polaków do wszelkich formatów książek i różnych rodzajów literatury (...) gwarantujących każdemu równy i demokratyczny dostęp do wiedzy i uczestniczenie w rozwoju społecznym".
Powiązany Artykuł
Czytamy książki. Coraz więcej i coraz chętniej
Całkowity budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 wynosi 1 079 676 000 zł. Podmioty starające się o wsparcie mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości około 59 procent wartości inwestycji. Program przewiduje 161 milionów złotych na zakup 14,5 miliona nowości wydawniczych w formie e-booków, audiobooków czy synchronbooków, 41 milionów złotych na inwestycję w zintegrowany system zarządzania księgozbiorami dla 500 bibliotek, 230 milionów złotych na rozwój infrastruktury i modernizację placówek, 24,5 miliona złotych na rozwój kompetencji pracowników bibliotek oraz blisko 30 milionów złotych na kampanię społeczno-informacyjną.
REKLAMA
- Sposób na spędzanie czasu w sieci? Załóż klub książkowy
- Poezja Adama Zagajewskiego w wyjątkowych interpretacjach
- Pandemia sprzyja czytelnictwu. W czasie lockdownów sięgamy po książki
Sieć instytucji
Poprzednia edycja programu wzbogaciła biblioteki publiczne m.in. o 16,7 milionów książek drukowanych, 450 tysięcy audiobooków, 150 tysięcy e-booków, ok. 75 tysięcy kodów dostępów oraz ponad 28 milionów stron publikacji. Dzięki udzielonym dofinansowaniom w całej Polsce udało się wybudować nowoczesne obiekty biblioteczne oraz zmodernizować i rozbudować już istniejące. Wsparciem objętych zostało 220 obiektów bibliotecznych.
Powiązany Artykuł
Czytanie jest trendy. Trzy czwarte Polaków kupuje książki na prezent
Twórcy programu informują, że w Polsce działa ponad 2,5 tysiąca bibliotek publicznych, które wraz ze swoimi filiami tworzą sieć prawie 8 tysięcy instytucji kultury. Minister Piotr Gliński podkreślił, że "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych oraz ich użytkowników".
jbt
REKLAMA
REKLAMA