more_horiz
Wiadomości

Najlepsi muzycy świata zagrają w Polsce. Rusza 23. Bielska Zadymka Jazzowa

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 05:25
Koncerty w wykonaniu gwiazd światowego jazzu i polskich artystów - tak zapowiada się LOTOS Jazz Festival 23. Bielska Zadymka Jazzowa. W ciągu pięciu dni i nocy, na trzech scenach plenerowych i w specjalnie postawionej hali namiotowej odbędzie się kilkanaście koncertów. Patronem imprezy jest Program 2 Polskiego Radia. 
Wynton Marsalis na koncercie w Brnie w 2016 roku
Wynton Marsalis na koncercie w Brnie w 2016 rokuFoto: PAP/CTK/ Vaclav Salek

- Gigant jazzowej trąbki Wynton Marsalis, który zgodził się zostać Artystą Rezydentem wystąpi dwukrotnie: ze swoim septetem i jednym z najlepszych big bandów świata - Jazz at Lincoln Center Orchestra - mówi Jerzy Batycki, dyrektor festiwalu. Jak dodaje, Marsalis z septetem zaprezentuje europejską premierę utworu "The Democracy! Suite", który został nagrany na żywo 27 września 2020 r. podczas pierwszego koncertu, jaki po obowiązującym w Nowym Jorku lockdownie odbył się w Jazz at Lincoln Center's Appel Room.

agnieszka kaminska prezes PR pap 1200 .jpg
"Pokazał, jak piękną muzykę grał Krawczyk". Prezes PR o koncercie pamięci Trubadura

Posłuchaj
00:52 zadymka - spec - wozniak .mp3 Koncerty w wykonaniu gwiazd światowego jazzu i polskich artystów - tak zapowiada się LOTOS Jazz Festival 23. Bielska Zadymka Jazzowa. Otwarcie festiwalu wieczorem, o godz. 18, przy rondzie Bielskiego Jazzu. W ciągu pięciu dni i nocy, na trzech scenach plenerowych i w specjalnie postawionej hali namiotowej odbędzie się kilkanaście koncertów - relacj

W skład grupy Jazz at Lincoln Center Orchestra wchodzi piętnastu najlepszych współczesnych solistów i członków zespołów jazzowych. - To właśnie w Bielsku-Białej rozpocznie się ich po ponad rocznej przerwie spowodowanej pandemią tournée po Europie - podkreśla Jerzy Batycki. W ramach licznych tras koncertowych muzycy odwiedzili ponad trzysta miast na sześciu kontynentach.

Czytaj także: 

Swoje tegoroczne tournée po Europie w Bielsku-Białej rozpocznie również popularny amerykański trębacz Chris Botti. Przygotował na tę okazję wielkie, muzyczne show z udziałem: wokalistki Sy Smith, skrzypaczki Caroline Campbell oraz młodego tenora operowego Jonathana Johnsona.


Wielkie otwarcie na plenerowej scenie w górach

23. festiwal w wersji "Zadymka Open Air" rozpocznie wyjazd kolejką gondolową na Szyndzielnię, gdzie w Noc Świętojańską na plenerowej scenie, na wysokości 1000 m n.p.m., gospodarzem będzie Wojciech Waglewski i jego słynna grupa Voo Voo, która w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia. Inną atrakcją festiwalu będzie benefis Włodzimierza Nahornego, który będzie gospodarzem tegorocznej "Gali Polskiego Jazzu". Towarzyszyć mu będą oprócz stałego tria i sextetu wokaliści: Beata Przybytek i Wojciech Myrczek.

Na część wydarzeń w Bielsku-Białej wstęp będzie wolny. LOTOS Jazz Festival 23. Bielska Zadymka Jazzowa potrwa do 27 czerwca. Jej patronem medialnym jest Program 2 Polskiego Radia. 


mbl

Zobacz także

Zobacz także