more_horiz
Wiadomości

Komisja ds. pedofilii wystąpiła do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary o informacje ws. polskich duchownych

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 12:16
Państwowa Komisja ds. Pedofilii zwróciła się do Watykanu o informacje w sprawie polskich duchownych, wobec których prowadzone były postępowania w związku z przestępstwem wykorzystania seksualnego nieletnich. 
Przewodniczący Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków pedofilii Błażej Kmieciak podczas konferencji prasowej nt. Działania i wyzwania Państwowej Komisji ds. Pedofilii w Warszawie.
Przewodniczący Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków pedofilii Błażej Kmieciak podczas konferencji prasowej nt. "Działania i wyzwania Państwowej Komisji ds. Pedofilii" w Warszawie.Foto: PAP/Mateusz Marek

Pismo do Kongregacji Nauki Wiary wysłano dlatego, że - jak mówi przewodniczący komisji Błażej Kmieciak - akt w tych sprawach nie przekazał Kościół katolicki w Polsce. - Niestety - nie mamy dostępu do akt, które znajdują się zarówno w sądach kościelnych, jak i w instytucjach, którymi są kurie biskupie oraz arcybiskupie - powiedział.

Czytaj także:
papiez 1200 pap (1).jpg
"Psychologiczne zabójstwo i przekreślenie dzieciństwa". Papież ostro o pedofilii

Dodał, że w lutym i marcu tego roku komisja wystąpiła do wszystkich polskich diecezji i biskupów ordynariuszy z wnioskiem o przekazanie komisji stosownych dokumentów dotyczących postępowań sądowo-kanonicznych, a także administracyjno-kanonicznych.

Posłuchaj
00:27 11155892_3.mp3 Błażej Kmieciak: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wystąpiła do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary o informacje ws. polskich duchownych. (IAR)

Czytaj także: Zapadły decyzje dyscyplinarne w sprawie kard. Gulbinowicza. Terlikowski: to trzęsienie ziemi

Dane wrażliwe

Ksiądz Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw ochrony dzieci i młodzieży, zaznacza w rozmowie z Polskim Radiem, że dane statystyczne zostaną komisji przekazane. Wątpliwości prawne budzi jednak wydanie akt kościelnych, gdzie znajduje się wiele danych wrażliwych.

- Po pierwsze podstawa prawna komisji jest wątpliwa, ona powołuje się na cele statutowe, ale nie jest w stanie wskazać jasnych danych dotyczących uprawnień. Komisja nie jest sądem, nie jest też urzędem prokuratorskim - wyjaśnił.

Czytaj także:
KEP 1200.jpg
Prawda o przestępstwach seksualnych w Kościele w Polsce. O. Adam Żak SJ: trzeba "umeblować" głowy [WYWIAD]

Duchowny zaznaczył, że od strony prawa kościelnego też istnieje trudność. Wszelkie pytania Episkopat stara się wyjaśnić ze Stolicą Apostolską, a dialog w tej sprawie prowadzi Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Jedynym podmiotem, który może podjąć decyzje jest, zdaniem księdza Studnickiego, Watykan.

Posłuchaj
00:30 11155892_1.mp3 Ksiądz Piotr Studnicki o wątpliwej podstawie prawnej. (IAR)

Zniesienie sekretu papieskiego

Przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii Błażej Kmieciak zaznacza, że ma ona pełne prawo do wglądu do dokumentów i akt spraw prowadzonych przez instytucje kościelne. Jak dodał, chodzi o akta z lat 2000-2020.

Zwraca też uwagę na instrukcję wydaną przez papieża Franciszka, który w 2019 zniósł tzw. sekret papieski.

- W punkcie czwartym tzw. reskryptu znoszącego tajemnicę jest ważna informacja, która mówi o tym, że urzędy państwowe i instytucje mają pełne prawo, by otrzymywać tego typu informacje - argumentował.

Posłuchaj
00:19 11155892_2.mp3 Błażej Kmieciak zaznaczył, że komisja ma pełne prawo do wglądu do dokumentów i akt spraw prowadzonych przez instytucje kościelne. (IAR)

Czytaj także: Szef komisji ds. pedofilii: zajmujemy się każdą sprawą, bez względu na to, kto jaki nosi strój

Wątpliwości prawne

Czytaj także:
katedra włocławek FORUM 1200.jpg
Diecezja włocławska ma nowego biskupa. Papież Franciszek przyjął rezygnację dotychczasowego ordynariusza

Ksiądz Piotr Studnicki w rozmowie z Polskim Radiem odpowiada, że tutaj też pojawiają się wątpliwości prawne. Chodzi o kwestię, czy zniesienie tego sekretu papieskiego jest aktem retroaktywnym, czyli czy to prawo działa wstecz.

- Po drugie w instrukcji jest wskazana możliwość współpracy z organami państwowymi, które mają uprawnienia w prowadzeniu takich postępowań, pytanie, czy ma je Państwowa Komisja ds. Pedofilii? - zaznacza duchowny.

Ksiądz Studnicki dodał, że być może jest konieczna zmiana ustawy o powołaniu Państwowej Komisja ds. Pedofilii. Spotkanie Zespołu KEP kierowanego przez arcybiskupa Wojciecha Polaka z Państwową Komisją ds. Pedofilii odbyło się 10 maja.

Posłuchaj
00:27 11155892_4.mp3 Ksiądz Piotr Studnicki o innych wątpliwościach prawnych. (IAR)

Czytaj także: Abp Gądecki oczyszczony z zarzutów. Stolica Apostolska uznała oskarżenia za bezpodstawne

Praca komisji

Czytaj także:
Kosciol-pedofilia-pikieta-pap-1200.jpg
"Zmowa milczenia najbardziej traumatycznym doświadczeniem". Zakonnik i publicysta o walce z pedofilią

Komisja zwróciła się do Kongregacji Nauki Wiary m.in. z pytaniami o liczbę spraw w stosunku do polskich duchownych w związku z przestępstwem wykorzystania seksualnego nieletnich, ile z nich zakończyło się wyrokiem skazującym, ile z osób skazanych zostało wydalonych ze stanu duchownego, czy ile ze wskazanych spraw dotyczy biskupów lub wyższych przełożonych kościelnych?

Podczas konferencji prasowej Błażej Kmieciak poinformował, że komisja prowadzi 330 spraw indywidualnych osób. W 97 jako sprawca została wskazana osoba duchowna.

Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży wraz z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego zaprezentują najnowsze dane dotyczące wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce podczas konferencji planowanej na 28 czerwca.

jbt/bf

Zobacz także

Zobacz także