Witek: działania mające wpłynąć na proces legislacyjny w Polsce są głęboko nieuprawnione
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek napisała, że działania podejmowane przez przedstawicielstwa dyplomatyczne obcych państw, mające na celu wywarcie wpływu na proces legislacyjny w Polsce, są głęboko nieuprawnione. Oświadczenie zostało opublikowane w związku z reakcjami dyplomatów na nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego.
2021-06-26, 21:37
W oświadczeniu opublikowanym w sobotę wieczorem na stronie Sejmu Witek napisała, że "z ogromnym zaskoczeniem" przyjęła "łamiące wszelkie standardy międzynarodowe naciski przedstawicielstw dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych oraz Państwa Izrael na władze polskie w związku z pracami nad uchwaloną przez Sejm na ostatnim posiedzeniu nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego".
Powiązany Artykuł
Premier Mateusz Morawiecki o stanowisku MSZ Izraela
"Naciski tym dziwniejsze, że skierowane przeciwko Polsce, będącej ofiarą II wojny światowej, a nie jej sprawcą, pomijające zaś całkowicie fakt, iż w prawie niemieckim od czasów II wojny światowej nie zostały wypracowane i wprowadzone jakiekolwiek mechanizmy umożliwiające dochodzenie roszczeń z tytułu strat ofiarom wojny i spadkobiercom ofiar z krajów takich jak Polska" - dodała.
"Podejmowane przez przedstawicielstwa dyplomatyczne obcych państw działania, mające na celu wywarcie wpływu na proces legislacyjny w Polsce, są głęboko nieuprawnione, pozostając w sprzeczności z Konwencją Wiedeńską z 1961 r. i wychodząc daleko poza protokół dyplomatyczny i dobre zwyczaje. Niemniej jednak, z pewną satysfakcją przyjęłam zainteresowanie przedstawicielstw dyplomatycznych USA i Izraela losem ofiar niemieckich zbrodni. Chciałabym wierzyć, iż będziemy mogli liczyć na wsparcie tych sojuszników w zakresie dochodzenia od Niemiec roszczeń z tytułu polskich strat poniesionych w trakcie drugiej wojny światowej" - czytamy w oświadczeniu marszałek Sejmu.
- Mateusz Morawiecki o stanowisku MSZ Izraela: Polska nie będzie płacić za niemieckie zbrodnie
- "Adresatem powinni być Niemcy". Były szef MSZ o oświadczeniu ambasady Izraela
- Jakub Pacan: stosunki polsko-izraelskie od dawna nie są najlepsze
Ustawa
Powiązany Artykuł
BBC o Zagładzie polskich Żydów
Nowelizacja KPA zakłada, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Sejm uchwalił ustawę w czwartek.
W następstwie głosowania Ambasada Izraela w Polsce opublikowała oświadczenie, w którym napisała, że nowelizacja uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę. Dodano, że ich zdaniem prawo jest niemoralne i poważnie uderzy w stosunki między oboma państwami. Oskarżono też Polskę o kolaborację z nazistami.
O wstrzymanie prac nad nowelizacją apelował też amerykański Departament Stanu.
jbt
REKLAMA
REKLAMA