more_horiz
Wiadomości

"To miara współczesnego patriotyzmu". Prof. Zembala o szczepieniach przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 17:59
- Mobilizujmy się tu i teraz do szczepień - apelował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Marian Zembala, wybitny polski kardiochirurg, były minister zdrowia w rządzie PO-PSL. - To jest wyzwanie, ponieważ kolejny lockdown jest Polakom, Polsce i naszej gospodarce niepotrzebny - dodał.
prof. Marian Zembala
prof. Marian ZembalaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 123 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło 26 osób. Te stosunkowo dobre dane cieszą, lecz niemal wszyscy eksperci mówią, że stoimy u progu czwartej fali epidemii. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że może ona przyjść nawet w drugiej połowie sierpnia.

niedzielski 663 free.jpg
Minister zdrowia: zagrożenie przyspieszeniem wzrostu zakażeń jest cały czas realne

Prof. Marian Zembala przyznał, że podziela niepokoje obecnego ministra zdrowia. - Miałem okazję rozmawiać dzisiaj rano z kolegami ze szpitala w Berlinie i we wszystkich szpitalach sprawdzany jest poziom zaszczepienia przeciwko COVID-19 pracowników. Jest to bowiem jedno z podstawowych ogniw gwarancji, że nie dojdzie do niebezpiecznego lockdownu - podkreślił.

Zastrzegł przy tym, że nie należy lekceważyć danych płynących z innych krajów i należy przygotować kraj na czwartą falę, nawet jeśli miałaby ona nie nastąpić.

Były minister zdrowia podkreślił, że "osoby, które są zaszczepione, zniosą czwartą falę na pewno lepiej". - Świadczą o tym konkretne wyniki badań, nawet dotyczące wariantu Delta - powiedział. Tłumaczył, że dzięki zaszczepieniu części społeczeństwa czwarta fala epidemii może się charakteryzować niższą liczbą zgonów, a także mniejszą liczbą ciężkich przebiegów i "dramatycznych sytuacji, których byliśmy świadkami" przy okazji trzeciej fali.

Czytaj także:

szczepienia szczepienie szczepionka free shutterstock 1200.jpg
"Wierzę w ludzki rozsądek, proszę się szczepić". Prof. Boroń-Kaczmarska ostrzega przed wariantem Delta

Solidarne działania i szczepienia

Gość audycji podkreślał, że ważnym elementem w walce z epidemią jest solidarność społeczna. Apelował przy tym o mobilizowanie się i przystępowanie do szczepień w powszechnych punktach.

- Wszyscy musimy się zmobilizować. To jest wyzwanie, ponieważ kolejny lockdown jest nam, obywatelom tego kraju niepotrzebny oraz niepotrzebny Polsce i naszej gospodarce - ocenił. - To miara współczesnego patriotyzmu - stwierdził prof. Marian Zembala.

Czytaj także:

W audycji mowa była również o wprowadzeniu opłat za szczepienia.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Aleksander Ziemiańczyk
Gość: prof. Marian Zembala
Data emisji: 29.06.2021
Godzina emisji: 17.48

PR24/st

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także