more_horiz
Wiadomości

"Niektórzy uważają, że po narkotykach lepiej prowadzą". Kampania "Bez chemii na drodze" obala mity

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 15:28
W społeczeństwie jest duże przyzwolenie na prowadzenie auta pod wpływem środka odurzającego, nie tylko alkoholu - wynika z badań Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Badania przeprowadzono w ramach kampanii "Bez chemii na drodze".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmitry Kalinovsky/Shutterstock

Czytaj także:
tusochaczew.pl wypadek 1200.jpg
Tragiczny wypadek w Elżbietowie. Nie żyje 5 osób, w tym troje dzieci

Dyrektor Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, doktor Piotr Jabłoński mówił, że bardzo często nie reagujemy na to, że kierowca jest pod wpływem substancji psychoaktywnych. - Co gorsza, wsiadamy do tego samochodu. Tym samym narażamy na niebezpieczeństwo siebie i swoich najbliższych - dodał.

Posłuchaj
00:22 11165029_2.mp3 Dr Piotr Jabłoński o reagowaniu na to, że kierowca jest pod wpływem substancji psychoaktywnych. (IAR)

Według doktora Piotra Jabłońskiego na przestrzeni lat powstało "wiele mitów" jeśli chodzi o prowadzenie pojazdów pod wpływem substancji psychoaktywnych. - Niektórzy uważają, że po narkotykach są lepszymi kierowcami. Inni myślą, że substancje psychoaktywne znoszą działanie innych, na przykład alkoholu. Mam nadzieję, że dzięki tej kampanii, działaniom policji czy Ministerstwa Zdrowia, tych mitów będzie coraz mniej - zaznaczył.

Posłuchaj
00:23 11165029_3.mp3 Dr Piotr Jabłoński o mitach dotyczących jazdy pod wpływem narkotyków. (IAR)

Czytaj także: Pijany i z zakazami prowadzenia pojazdów wiózł żonę oraz dziecko. 49-latek został zatrzymany

Czytaj także:
forum policja 1200.jpg
Ponad 200 wypadków, zginęło 12 osób. Policja podsumowała pierwszy wakacyjny weekend na drogach

Statystyki 

Jak wskazał komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w ciągu ostatnich kilku lat doszło do stosunkowo niewielu wypadków drogowych, które spowodował kierowca pod wpływem substancji psychoaktywnych.

- W 2020 roku kierowcy będący pod wpływem innych środków niż alkohol, byli sprawcami 106 wypadków. Zginęły w nich 43 osoby. To pokazuje, że są to bardzo poważne zdarzenia. W 2019 roku takich wypadków było 91. Zginęły w nich 23 osoby - powiedział.

Posłuchaj
00:27 11165029_1.mp3 Komisarz Robert Opas o statystykach dotyczących wypadków. (IAR)

Czytaj także: Bezpieczeństwo na drogach. Grupa SPEED skontrolowała do tej pory więcej podjazdów niż rok temu

Kampania 

Czytaj także:
1200 - 2021-06-09T154502.206.png
Nietrzeźwy spowodował wypadek, nie udzielił pomocy i uciekł z miejsca zdarzenia. Został zatrzymany po pościgu

Kampania "Bez chemii na drodze" skierowana jest do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jej organizatorami są Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii i Fundacja Poza Schematami.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji ministra zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

jbt

Zobacz także

Zobacz także