X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: sytuacja epidemiczna jest bardziej komfortowa, ale zagrożenie jest realne

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 14:47
- Musimy bilansować z jednej strony to, że rzeczywiście mamy sytuację epidemiczną bardziej komfortową, ale z drugiej strony zagrożenie jest realne. Sytuacja nakazuje pewnego rodzaju ostrożność - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, w tle minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, w tle minister rodziny i polityki społecznej Marlena MalągFoto: PAP/Tomasz Wojtasik
shutterstock ambulans karetka koronawirus polska covid-19 F 1200.jpg
Nowe dane resortu zdrowia ws. koronawirusa. Mniejsza liczba hospitalizowanych

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wzięli udział w uroczystości podpisania umowy na budowę nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim. Adam Niedzielski powiedział, że szpital w Ostrowie Wielkopolskim sprostał wyzwaniu, jakim była sytuacja covidowa i ratowanie jak największej liczby ludzi.

Posłuchaj
00:20 11167083_2.mp3 Adam Niedzielski podczas podpisania umowy na budowę nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim (IAR)

Czytaj także:

Minister zdrowia mówił, że szpital wyróżnia się także na pod względem pracy zespołowej. - Ten szpital oprócz tego, że jest przykładem dobrego zarządzania, oprócz tego, że mamy sytuację i dobrą finansowo i jest wsparcie w walce z pandemią, to jest to bardzo dobry przykład, gdzie realizuje się postulat "pomagamy wszyscy sobie nawzajem". To jest praca zespołowa i za to państwu dziękuję - mówił Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski free tt-663.jpg
Czwarta fala pandemii jeszcze w te wakacje? Szef MZ podał możliwą datę

"Oscylujemy w okolicach stu nowych zakażeń dziennie"

Jak zaznaczył Niedzielski, w tej chwili liczba nowych zakażeń jest stosunkowo niewielka. - Praktycznie, jeżeli chodzi o średnią z ostatnich siedmiu dni, oscylujemy w okolicach mniej więcej stu nowych zakażeń. To tworzy pewne wrażenie, że jesteśmy w sytuacji komfortowej - ocenił.

- Z drugiej strony, jeżeli spojrzymy szerzej, popatrzymy na inne kraje dookoła nas, na Europę, szczególnie na Wielką Brytanię, szczególnie na Izrael, gdzie mieliśmy duży procent wyszczepienia, gdzie mieliśmy ten poziom zabezpieczenia epidemicznego troszeczkę lepszy niż u nas, bo akcja szczepień była prowadzona z wyprzedzeniem, no to widzimy, że jednak nie ma pełnego komfortu, ponieważ mamy do czynienia z sytuacją, gdzie tam rozprzestrzenia się również nowa mutacja w postaci wariantu Delta - podkreślił.

Według Niedzielskiego sytuacja nakazuje pewnego rodzaju ostrożność. Wyjaśnił, że oznacza to m.in. badanie genomu wirusa, czyli sprawdzanie, z jakim wariantem mamy do czynienia.

Rozwiązania, które premiują osoby zaszczepione

- Musimy bilansować z jednej strony to, że rzeczywiście mamy sytuację bardziej komfortową, ale z drugiej strony zagrożenie jest realne - zastrzegł. Dlatego - wyjaśnił minister zdrowia - rząd zdecydował się na rozwiązania, które premiują osoby zaszczepione.

- We wszystkie limity, które proponujemy w ramach obostrzeń, nie wchodzą osoby zaszczepione. Czyli jeżeli mamy koncert - bez względu na to, czy jest organizowany na miejscach, czy na wolnym powietrzu, tzn. tam, gdzie nie ma miejsc siedzących - to niezależnie od tego osoby zaszczepione nie są wliczane do tych limitów - mówił.

Niedzielski zaznaczył, że w tej chwili pierwszą dawkę przyjęło już co najmniej 50 proc. dorosłych. - Mamy już takie wyniki blisko 13 mln pełnego zaszczepienia. Czyli jesteśmy już zdecydowanie powyżej jednej trzeciej, czy w okolicach nawet 40 proc. odporności populacyjnej. A równocześnie prowadzimy też badania, które nam mówią, że przeciwciała są obecne blisko u 60 proc. osób - zaznaczył.

- Wydaje się, że ten status ozdrowieńca i status zaszczepionego są wystarczającą - w sensie zakresu liczbowego - grupą, żeby można było organizować również duże eventy - ocenił.

Jak podkreślił, obecnie rząd nie widzi przesłanek, by zmieniać obowiązujące obostrzenia.

"W Polsce pobrano 4 mln Unijnych Certyfikatów"

Szef MZ Adam Niedzielski pytany był w czasie briefingu o zainteresowanie dotyczące Unijnego Certyfikatu COVID (tzw. paszport covidowy).

Niedzielski powiedział, że do tej pory pobrano 4 mln tych certyfikatów. - Cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Widzimy też, że w związku z wprowadzeniem tych certyfikatów, które bardzo ułatwiają podróżowanie, bo zdejmują nam z głowy obowiązek wykonywania testu po przyjeździe, no i przede wszystkim zdejmują ryzyko popadnięcia w kwarantannę w przypadku kontaktu z jakąkolwiek osobą chorą, zakażoną, bądź narażoną na ryzyko - mówił szef MZ.

Posłuchaj
00:25 11167120_1.mp3 Minister zdrowia o Unijnych Certyfikatach (IAR)

- Pod tym względem wydaje się, że "paszporty" spełniają swoją funkcję. Mamy już międzynarodowy standard unijny oczywiście określony w tym zakresie i od 1 lipca on już formalnie zaczyna wszędzie funkcjonować - przypomniał.

Niedzielski podkreślił, że Polska wraz z grupą innych krajów były pierwszymi, które przygotowały się technicznie do możliwości wdrożenia tego standardu. Dodał, że certyfikat można pobrać ze swojego konta pacjenta, albo w dowolnym podmiocie leczniczym go wydrukować.

Minister pytany był też o to, czy "paszporty" uratują sezon turystyczny w Europie. - Myślę, że sezon urlopowy będzie przede wszystkim ratowała realna, rzeczywista sytuacja epidemiczna. Czy tych zakażeń będzie dużo, czy stosunkowo mało tak, jak chociażby teraz w Polsce w przekroju całej Europy, to jest główny determinant, a nie tylko dokument - ocenił.

***

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej ma być uznawany Unijny Certyfikat COVID. Obowiązujące we wszystkich krajach UE zaświadczenie potwierdza zaszczepienie przeciw COVID-19 lub przejście choroby, lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Certyfikat jest darmowy, może mieć formę papierową lub cyfrową (wyświetlany w aplikacji na smartfonie), zawsze ma kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE. Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych, każdy certyfikat jest także dostępny w języku angielskim.

Podstawowym celem wprowadzenia certyfikatów jest ułatwienie przemieszczania się po Europie. Jednolity dokument gwarantuje, że wyniki testów czy świadectwa szczepień będą uznawane w każdym państwie UE. Nie trzeba się martwić o to, czy np. badanie zrobione w konkretnym punkcie w Polsce zostanie uznane na granicy z Francją, a dokument potwierdzający przejście szczepień w Niemczech pozwoli nam na wynajęcie pokoju hotelowego w Czechach.

***

***

pb

Czytaj także

"Wierzę w ludzki rozsądek, proszę się szczepić". Prof. Boroń-Kaczmarska ostrzega przed wariantem Delta

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 21:55
- Szczepienia dają nam szansę przejścia bezpiecznie przez ewentualną, ostatnią fazą pandemii - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka w zakresie chorób zakaźnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Za wcześnie, żeby o tym mówić". Prof. Horban o trzeciej dawce szczepionki

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 09:32
– Wydaje się, że wcześniej czy później ta dawka trzecia czy następne będą musiały być podane, ponieważ duża część szczepionek, generalnie rzecz biorąc, nie daje odpowiedzi trwałej do końca życia – mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, pytany o możliwe zalecanie szczepienia trzecią dawką. Jak wyjaśnił, nie oznacza to, że takie szczepienia miałyby się rozpocząć w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. W pełni zaszczepionych jest ponad 12,8 mln osób

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 07:37
W Polsce wykonano dotąd ponad 28,6 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest ponad 12, 8 mln osób - podano na rządowych stronach.
rozwiń zwiń