more_horiz
Wiadomości

"To nie kwestia prawicy, tylko patriotyzmu". Komentarze po słowach Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 13:38
Słowa Radosława Sikorskiego o tym, że "Niemcy w wyniku II wojny światowej stracili na rzecz Polski 20 proc. swojego terytorium", czego - jego zdaniem - "nie przyjmuje do wiadomości prawica", spotkały się z ostrą krytyką ze strony polityków i komentatorów. Część z nich przypomina, że Polska nigdy nie otrzymała należnych reparacji, inni zauważają, że nasz kraj utracił znacznie więcej terenów.
Radosław Sikorski
Radosław SikorskiFoto: Mateusz Wlodarczyk / Forum

"Prawica nie przyjmuje do wiadomości, że Niemcy stracili na naszą rzecz 20 proc. swojego przedwojennego terytorium, że reparacji i Kresów pozbawił nas Związek Radziecki" - napisał w artykule zamieszczonym w tygodniku "Polityka" europoseł PO, były szef dyplomacji Radosław Sikorski.

Jarosław Sellin 1200.jpg
Reparacje wojenne dla Polski. Sellin: trzeba postawić ten temat w rozmowach z Niemcami

Polityk Platformy Obywatelskiej komentował artykuł niemieckiego korespondenta "Die Welt" Philippa Fritza zatytułowany "Merkel straciła cierpliwość do Polski", pisząc m.in., że Fritz "wytłumaczył sobie obniżenie rangi konsultacji międzyrządowych w 30. rocznicę traktatu o przyjaźni".

"Naturalnie na naszej nacjonalistycznej prawicy wybuchł gejzer oburzenia" - stwierdził Radosław Sikorski, dodając, że "Niemcy głównie finansują nasze transfery z Unii, i że to my - godząc się na zmianę umowy o gazociągu jamalskim - częściowo przyczyniliśmy się do budowy Nord Streamu".

Czytaj również:

"Polska straciła prawie 50 proc."

Słowa Radosława Sikorskiego wywołały oburzenie wśród wielu polityków i komentatorów. Wiceminister kultury Jarosław Sellin, komentując w Polskim Radiu 24 artykuł europosła PO, stwierdził, że "to nie jest kwestia tego co sądzi prawica czy lewica w Polsce, tylko co sądzą patrioci polscy o tym, co nas spotkało w XX w. wskutek agresji dwóch totalitarnych państw przeciwko nam - nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji"

- Z odszkodowań, które Niemcy wypłacili po II wojnie światowej, w związku ze zniszczeniami spowodowanymi na całym świecie, do Polski trafiło mniej więcej 1 proc. A skala zniszczeń dokonanych przez Niemców w Polsce była nieporównywalna z żadnym innym krajem - mówił także Sellin.

warszawa_ruiny1200.jpg
"Trudne do zaakceptowania". Badzio o słowach Sikorskiego nt. reparacji wojennych

W Programie 1 Polskiego Radia odniósł się do tego także poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Gość Radiowej Jedynki ocenił słowa Sikorskiego jako "skandaliczne". - W wyniku II wojny światowej Polska utraciła niemal 50 proc. terytorium, całe Kresy Wschodnie, które dzisiaj stanowią część Białorusi, czy Ukrainy - podkreślił. - Ta część, którą pozyskaliśmy - w sensie ziem zachodnich - nie rekompensuje tej straty ziem utraconych - ocenił. - Więcej utraciliśmy, niż zyskaliśmy - dodał.

Na Twitterze sprawę skomentował poseł PiS Paweł Lisiecki. "Radosław Sikorski pewnie nie wie, że Śląsk i Pomorze to ziemie piastowskie, które wróciły do Polski. Poza tym Polska straciła jednocześnie Kresy Wschodnie na rzecz ZSRR" - napisał.

"Trudno nie ulec zdumieniu"

Publicysta "Gazety Obywatelskiej" Paweł Badzio stwierdził w Polskim Radiu 24, że "Radosław Sikorski, dbając o własną karierę, stara się pokazać w jak najlepszym świetle pewnym kręgom w Niemczech, które na pewno nie są pozbawione wpływów". - Problem polega na tym, że te wypowiedzi są trudne do zaakceptowania ze względów merytorycznych, szczególnie uwaga o utraceniu przez Niemcy 20 proc. terytorium na rzecz Polski jest tak kompletnie oderwana do kontekstu II Wojny Światowej i tego, co działo się w tamtych latach, że rzeczywiście trudno nie ulec zdumieniu - podkreślił.

Michał Wróblewski z wp.pl, także w PR24, stwierdził, że "Radosław Sikorski był chyba najbardziej proniemieckim politykiem w Polsce. Myślę, że nie do końca wierzy w to co pisze, ale te wypowiedzi mają sprowokować prawicę i wywołać szok w odbiorcach. Walczy chyba o cytowalność, ale nie powagę".

DE_arkadiusz mularczyk 1200.jpg
Reparacje wojenne dla Polski. Mularczyk: skutki II wojny światowej ponosimy do dzisiaj

Politolog dr Bartosz Rydliński przypomniał z kolei w TVP Info, dlaczego "Niemcy stracili 20 proc. swojego terytorium". - Niemcy straciły 20 proc. terytorium w wyniku rozpętania największej wojny w historii. Chciałbym też przypomnieć absolwentowi Uniwersytetu Oksfordzkiego, że Kresy straciliśmy nie tylko przez Sowietów, ale i Amerykanów, Brytyjczyków - mówił.

PAP, wPolityce.pl, TVP Info, twitter.com, jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem