Müller: integracja Bałkanów Zach. z UE to gwarancja pokojowego funkcjonowania tej części Europy
- Włączenie Bałkanów Zachodnich do UE zabezpieczyłoby ten obszar przed wpływami Rosji, a jednocześnie zagwarantowałoby pokój w tym regionie - zaznaczył w wywiadzie dla Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
2021-07-05, 18:45
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w szczycie Procesu Berlińskiego - to inicjatywa wspierająca współpracę Unii Europejskiej z Bałkanami Zachodnimi oraz rozszerzenie wspólnoty europejskiej o kraje tego regionu. Podczas tegorocznego szczytu przywódcy europejscy oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiali m.in. o rozwoju gospodarczym na Bałkanach.
Powiązany Artykuł
Szef macedońskiego MSZ: jeśli UE nie przyjmie Bałkanów Zachodnich, zrobi to ktoś inny
W rozmowie z Polskim Radiem Piotr Müller zapewnił, że "Polska od wielu lat wspiera akcesję krajów Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej".
- Niestety niektóre państwa Europy zachodniej w krytyczny sposób podchodzą do integracji z Bałkanami Zachodnimi, natomiast naszym zdaniem jest to gwarancja pokojowego funkcjonowania tego obszaru Europy. Pamiętajmy o tym, że również na Bałkanach Zachodnich są silne wpływy rosyjskie czy chińskie, w związku z tym w interesie UE, aby ten obszar stał się częścią wspólnoty, a nie był osobnym bytem politycznym - mówił minister.
Posłuchaj
Piotr Müller zwrócił uwagę na potrzebę ograniczenia wpływów rosyjskich na Bałkanach Zachodnich.
REKLAMA
- Jeżeli Bałkany Zachodnie byłyby stowarzyszone czy - docelowo - stałyby się państwami członkowskimi UE, to oczywiście zabezpieczy to ten region od jakichkolwiek interwencji, czy to gospodarczych, czy politycznych, Rosji. Jednocześnie też gwarantuje pokojowy charakter tego obszaru, a musimy pamiętać o tym, że lata 90. to był bardzo trudny czas dla tego obszaru Europy - powiedział rzecznik rządu.
Posłuchaj
W pracach Procesu Berlińskiego uczestniczą cztery kraje Bałkanów Zachodnich, które są kandydatami do dołączenia do Unii - to Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna oraz Albania. W procesie biorą udział również potencjalni kandydaci - Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina.
Proces Berliński został uruchomiony w 2014 roku, przed trzema laty szczyt z udziałem uczestników procesu odbył się w Poznaniu.
kp
REKLAMA
REKLAMA