MSZ: nowela k.p.a. tematem rozmów z przedstawicielem Departamentu Stanu USA

2021-07-07, 00:26

MSZ: nowela k.p.a. tematem rozmów z przedstawicielem Departamentu Stanu USA
Przedstawiciele polskiego MSZ rozmawiali o polskiej nowelizacji k.p.a.Foto: Shutterstock/Grand Warszawski

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyła się rozmowa przedstawicieli polskich ministerstw z reprezentantką amerykańskiego Departamentu Stanu. W spotkaniu poruszono temat uzasadnienia nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego. 

W spotkaniu z reprezentantem Departamentu Stanu USA wzięli udział między innymi: przedstawicielka Departamentu Stanu USA Cherrie Daniels, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, wiceminister kultury Magdalena Gawin oraz wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Powiązany Artykuł

1200.jpg
"Wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku TK". Prezydent o nowelizacji k.p.a.

O spotkaniu poinformował resort spraw zagranicznych we wpisie opublikowanym na Twitterze. "W trakcie spotkania omówiono uzasadnienie nowelizacji KPA, a także perspektywy współpracy w polityce pamięci o ofiarach III Rzeszy" - napisano w mediach społecznościowych.

Przepisy nieblokujące pozwów cywilnych

Zgodnie z uchwaloną w Sejmie pod koniec czerwca ustawą, po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Dotyczy to na przykład spraw odebranego przed laty mienia.

Polski MSZ podkreślił wówczas, że nowe przepisy nie ograniczają możliwości składania pozwów cywilnych w celu uzyskania odszkodowania, niezależnie od obywatelstwa lub pochodzenia powoda. Resort dyplomacji argumentował, że możliwość podważenia decyzji władz publicznych nie może być nieograniczona czasowo. Według MSZ "wprowadzenie ograniczeń czasowych (...) będzie prowadziło też do eliminacji nadużyć i nieprawidłowości, które w znacznym stopniu miały miejsce w procesach reprywatyzacyjnych".

Czytaj także: 

Polskie władze podkreślają również, że nowelizacja KPA wypełnia orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku. Wówczas Trybunał zakwestionował brak ograniczeń czasowych na stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej wydanej bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa.


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej