X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Niech to będzie dzieło ponadpartyjne, łączące Polaków". Premier o odbudowie Pałacu Saskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 14:34
- Ostatnim aktem zemsty Niemców na Warszawie było zniszczenie stolicy od strony materialnej. Niech odbudowa Pałacu Saskiego będzie dziełem ponadpartyjnym, dziełem, które wszystkich Polaków połączy - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Archiwalne zdjęcie Pałacu Saskiego
Archiwalne zdjęcie Pałacu SaskiegoFoto: nac.gov.pl

Szef rządu wziął udział w uroczystości przekazania przez prezydenta Andrzeja Dudę marszałek Sejmu Elżbiecie Witek projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.

Posłuchaj
00:27 11179635_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: niech odbudowa Pałacu Saskiego będzie dziełem ponadpartyjnym (IAR)

 

Pałac Saski 1200.jpg
Odbudowa Pałacu Saskiego. Historyk sztuki: udział Niemców w tym przedsięwzięciu służyłby pojednaniu

Akt zemsty

- Ostatnim aktem zemsty Niemców na stolicy za powstanie warszawskie, za opór; ostatnim aktem zemsty na Warszawie, na mieście niepokonanym, niepokornym było zniszczenie Warszawy od strony materialnej. Wysadzenie w powietrze budynków mieszkalnych i instytucji publicznych - mówił szef rządu.

Jak dodał, niemiecki plan zniszczenia Polski zakładał zniszczenie polskiej kultury i tożsamości, gdyż - mówił - Niemcy doskonale wiedzieli, że w niej kryje się siła, która jest w stanie doprowadzić do odrodzenia państwa polskiego, podtrzymania przy życiu polskiego narodu.

- Działali tak z pełną premedytacją, dlatego musimy o tym pamiętać, gdyż był to zaplanowany akt dzikiego barbarzyństwa przeprowadzany przez Niemców - powiedział Morawiecki.

Premier stwierdził, że to Lech Kaczyński w 2004 r. - jako prezydent Warszawy - wykonał pierwszy akt odbudowy "wrysowując Pałac Saski w nasze plany, w naszą pamięć". Zaznaczył, że aby tak się stało, potrzebna jest wola polityczna i możliwości finansowe państwa. Wskazał, że ta wola pojawiła się po 2015 r. i dziękował za to szefowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jak mówił premier, to Jarosław Kaczyński "czuwał nad tym, aby te plany odbudowy Pałacu Saskiego były wraz z nami".

Mateusz Morawiecki ocenił, że odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej będzie akordem zamykającym odbudowę stolicy. - Niech ten akord będzie dziełem rzeczywiście ponadpartyjnym. Niech będzie ogólnonarodowym dziełem ponadpartyjnym, dziełem, które wszystkich Polaków połączy - powiedział.

Dodał, że Pałac Saski ma szansę stać się bijącym sercem odrodzonej III Rzeczpospolitej. - Dla mnie te budynki to coś więcej niż tylko budowle, to jest opowieść o polskiej duszy. Napiszmy tę opowieść razem - wezwał premier.

dz

Czytaj także

Odbudowa Pałacu Saskiego. Dziś uroczyste przekazanie projektu ustawy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 08:00
Prezydent Andrzej Duda w środę, o godz. 12.30, na pl. Piłsudskiego w Warszawie przekaże na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy dot. odbudowy Pałacu Saskiego. To będzie wejście w nowy etap w procesie odbudowy - mówił prezydencki minister Wojciech Kolarski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Pałacu Saskiego. Chopin, szyfry i klocki Lego

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 06:00
Choć jego wygląd zmieniał się kilkakrotnie, Pałac Saski w Warszawie przetrwał prawie 300 lat. Zniknął w 1944 roku za sprawą niemieckiego okupanta. Niebawem ruszy jego odbudowa. To kolejny punkt zwrotny w dziejach pałacu, który był świadkiem niejednego doniosłego wydarzenia i niejedną ważną osobistość gościł w swych pokojach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przypomni o pięknie przedwojennej Warszawy". Prezydent o odbudowie Pałacu Saskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 14:22
Prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Jak mówił, to moment doniosły dla stolicy i Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń