Sprawa koncesji dla TVN i TVN24. Brudziński: należy przywrócić elementarną równowagę na rynku mediów

2021-07-08, 10:52

Sprawa koncesji dla TVN i TVN24. Brudziński: należy przywrócić elementarną równowagę na rynku mediów
TVN. Foto: OleksSH/Shutterstock

- Należy przywrócić elementarną równowagę, również kapitałową, jeżeli chodzi o rynek medialny w Polsce - powiedział w czwartek wiceprzewodniczący PiS, europoseł Joachim Brudziński, odnosząc się do projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji złożonego przez grupę posłów PiS.

Joachim Brudziński został zapytany w TVN24, czy projekt ustawy uderza w amerykańskie inwestycje w Polsce i de facto zmierza do odebrania koncesji TVN i TVN24.

- Wielokrotnie mówiliśmy, że należy przywrócić taką elementarną równowagę, również kapitałową, jeżeli chodzi o rynek medialny w Polsce - odparł europoseł.

Powiązany Artykuł

tvn24 forum 1200 .jpg
"Wszystkich bym wysadziła". Szokujące słowa na antenie TVN24, brak reakcji prowadzących

Jego zdaniem, to nie jest nic nadzwyczajnego, gdyby przyjrzeć się jak funkcjonują media w Niemczech czy we Francji. Podkreślił, że nie zna szczegółów projektu, bo przebywa w Strasburgu.

Ustawa zgodna z europejskim prawem

Podkreślił jednocześnie, że Polska znajduje się w obszarze wspólnoty europejskiej i również regulacje dotyczące rynku mediów muszą być zgodne z europejskim prawem. Zaznaczył, że w parlamencie będą toczyły się prace nad projektem ustawy, trafi ona też Senatu.

- Apeluję, żeby z igieł nie robić wideł. Nie ma mowy o jakiejś wojnie, czy naruszeniu zasad demokracji - zaznaczył Brudziński.

Czytaj także:

Zwrócił uwagę, że "tak, jak niezbywalnym prawem dziennikarzy jest patrzeć władzy na ręce, być krytycznym wobec tej władzy, to nie można odbierać politykom, chociaż może w tym wypadku bardziej obywatelom, prawa do tego, aby krytycznie patrzeć na zaangażowanie w ramach sporu politycznego wewnątrz naszego kraju, tej czy innej stacji telewizyjnej, po tej czy po innej stronie sporu politycznego".

Obiektywizm dziennikarzy TVN

Joachim Brudziński dodał, że dziennikarze TVN bardzo często wychodzą z roli obiektywnych dziennikarzy, stają się strona sporu politycznego, wspierając oponentów i przeciwników władzy.

Powiązany Artykuł

bts 1200 shutterstock.jpg
Kpiny z koreańskich piosenkarzy. TVN przeprasza za swój program

Na uwagę, że projekt zmiany ustawy zmierza do likwidacji największej niezależnej stacji telewizyjnej, krytycznej wobec władzy, powiedział, że jego zdaniem w Polsce są również inne niezależne stacje telewizyjne.

- Uważam inne stacje telewizyjne: Telewizję Trwam, Telewizję Republika, Telewizję Polsat, Telewizję Plus za równie niezależne (...) Oczywiście doceniam rolę TVN na to, co się w Polsce dzieje, nie tylko w obszarze polityki, ale i szerzej. Nie uważam, że rolą jakiej jakiejkolwiek stacji telewizyjnej, czy miarą jest wartości, czy oceny zasad pracy jest to na ile są krytyczne wobec władzy - mówił Brudziński.

Projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji

W środę grupa posłów wniosła do Sejmu projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. W projekcie wskazano m.in, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego"

Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

bf

Polecane

Wróć do strony głównej