Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Efektem będzie między innymi rezygnacja z przygotowywania regionalnych map potrzeb zdrowotnych i przejęciu przez ministra zdrowia uprawnień do tworzenia mapy potrzeb zdrowotnych.
2021-07-13, 13:19
Dzięki ustawie minister zdrowia będzie opracowywał, ustalał i aktualizował mapę potrzeb zdrowotnych w celu identyfikacji priorytetowych potrzeb zdrowotnych i wyzwań organizacji systemu opieki zdrowotnej oraz zapewnienia zrównoważonego i skoordynowanego wydatkowania środków publicznych. Ma ona obejmować z jednej strony analizy demograficzne i epidemiologiczne, analizy stanu i wykorzystania zasobów systemu opieki zdrowotnej, udostępniane na dedykowanej stronie internetowej w formie zaawansowanego narzędzia analitycznego, jak i wyzwania systemu opieki zdrowotnej, a także rekomendowane kierunki działań na terytorium Polski i województw.
Ponadto minister zdrowia będzie opracowywał, ustalał, monitorował i aktualizował krajowy plan transformacji uwzględniający rekomendowane kierunki działań wskazane w mapie potrzeb zdrowotnych oraz wynikające z innych dokumentów strategicznych w ochronie zdrowia. Ma on obejmować potrzeby zdrowotne i wyzwania organizacji systemu opieki zdrowotnej wymagające podjęcia działań koordynowanych na poziomie ponadregionalnym, działania wymagające koordynowania na poziomie ponadregionalnym, planowany rok lub lata, w których działania te będą realizowane, podmioty odpowiedzialne za ich realizację, szacunkowe koszty tych działań, oczekiwane rezultaty wynikające z ich realizacji oraz wskaźniki realizacji poszczególnych działań.
Powiązany Artykuł
Karta Dużej Rodziny, opieka nad dziećmi i ochrona zabytków. Prezydent podpisał nowelizacje ustaw
Plan transformacji będzie opiniowany przez kilka podmiotów i ogłaszany w drodze obwieszczenia w dzienniku urzędowym ministra. Mapa ustalana będzie na okres lat 5. Nie będzie już obowiązku ustanawiania dla danego województwa priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej.
Ustawa przewiduje także powiązanie finansowania inwestycji ze środków publicznych z potrzebami wskazanymi w mapie potrzeb i planach transformacji. Regulacja ogranicza dotychczasowe uprawnienia dyrektorów wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia i przekazuje je Prezesowi Funduszu.
REKLAMA
- Minister zdrowia apeluje: od tempa szczepień i naszej ostrożności zależy to, co będzie się działo dalej
- Ograniczenia w czasie pandemii. Przylatujący do Polski powinni wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji
Ponadto prezydent podpisał ustawę z dnia 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
bf
REKLAMA