Szef MEiN: za dwa lata wybór między religią a etyką w podstawówce

- Ktoś, kto nie będzie chciał chodzić na religię, bo religia nigdy nie była, nie jest i nie będzie obowiązkowa w szkołach, będzie uczęszczał na etykę - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który we wtorek wieczorem spotkał się z mieszkańcami Żywca. Dodał, że stosowne przepisy pojawią się niebawem. 

2021-07-14, 00:02

Szef MEiN: za dwa lata wybór między religią a etyką w podstawówce

Minister zapowiedział, że wkrótce pojawią się przepisy, które określą m.in. "czasokres dojścia do momentu, w którym będzie następował wybór między religią i etyką". - Ktoś, kto nie będzie chciał chodzić na religię, bo religia nigdy nie była, nie jest i nie będzie obowiązkowa w szkołach, będzie uczęszczał na etykę - mówił.

Powiązany Artykuł

szkoła shutterstock 1200.jpg
Albo religia, albo etyka. Minister edukacji i nauki zapowiada zmianę przepisów

Przemysław Czarnek zaznaczył, że należy wykształcić obecnie kilkanaście tysięcy nauczycieli etyki. Musi się to stać zanim wprowadzony zostanie wybór między nią i religią. Dodał, że resort zlecił już uniwersytetom zorganizowanie studiów podyplomowych. - Za dwa lata będziemy już mieli w pierwszych rocznikach w czwartych klasach szkoły podstawowej wybór między religią i etyką. Nie od tego 1 września, lecz po upływie odpowiedniego czasu, żeby zapewnić odpowiednią kadrę - dodał.

Rok szkolny planowany "standardowo"

Minister mówił o rozpoczęciu nowego roku szkolnego. - Planowany jest on standardowo. Mamy znakomite warunki, w maseczkach nie chodzimy, zagrożenia pandemicznego dziś nie widzimy. Statystyki są jednoznaczne. Mamy kilkadziesiąt zachorowań w całej Polsce. Jeśli to utrzymamy, to wracamy (...) stacjonarnie do szkoły. Jeśli będą ataki czwartej fali, nie daj Boże, i będzie tak potężna, jak trzecia, to trzeba będzie reagować nauczaniem hybrydowym - wskazał.

Czytaj także: 

Przemysław Czarnek zaznaczył, że jeden z rozważanych sposobów realizacji edukacji hybrydowej, gdzie dopuszczona jest obecność w szkole maksymalnie 50 proc. uczniów, polega na niewliczaniu zaszczepionych.

REKLAMA

Wolność "przywracana będzie niebawem"


Na pytanie o wolność słowa na polskich uczelniach odpowiedział, że "będzie przywracana już niebawem". - Jest pakiet wolności akademickiej, który wyszedł z Rady Ministrów. Został przyjęty jednogłośnie. Będzie uchwalany w Sejmie i Senacie. Myślę, że od 1 października będzie obowiązywał. Nie będzie można pociągnąć do odpowiedzialności dyscyplinarnej nikogo za swobodne głoszenie swoich przekonań światopoglądowych, filozoficznych i religijnych (…). Na tym polega pełna wolność, której nie lubią przedstawiciele lewicy. Chcą stłamsić przeciwnika, nie dopuścić do dyskusji, bo nie chcą dyskutować na argumenty, gdyż wiedzą, że przegrają - powiedział.

Powiązany Artykuł

czarnek z papu 1200  .jpg
Rząd za zmianami na uczelniach. Czarnek: będziemy krajem o najwyższym stopniu wolności
Czytaj także:

Szef resortu edukacji i nauki przed Żywcem odwiedził Porąbkę, gdzie wypoczywa na obozie ok. 300 junaków z młodzieżowych drużyn pożarniczych. - Rozmawialiśmy o programie, który jest przygotowywany w Ministerstwie Edukacji i Nauki, systemowego wsparcia w działalności statutowej straży pożarnej we wszystkich gminach. Zwielokrotnienie środków na sprzęt pożarniczy jest faktem. Od kilku lat (...) jest go ogromnie wiele w ochotniczych strażach pożarnych. Nadal są braki, które będziemy uzupełniać, ale teraz chcemy systemowo podejść do działalności statutowej OSP, tworzenia młodzieżowych drużyn pożarniczych, do regularnego spotykania się na zbiórkach i ćwiczeniach, ale też do (…) poznawania historii własnych ziem – gminy, powiatu, własnej OSP. Ochotnicze straże mają po 100 i więcej lat. To wielka, wspaniała historia (…). Takie wsparcie już na jesieni będziemy proponowali Sejmowi - zapowiedział Przemysław Czarnek.

Małe centra Kopernik w ramach Polskiego Ładu

Przemysław Czarnek na rynku w Żywcu rozmawiał z mieszkańcami na tematy edukacji I Polskiego Ładu. Mówił m.in., że w poniedziałek "została przyjęta do wykazu prac legislacyjnych rządu uchwała" dotycząca tworzenia w niewielkich ośrodkach małych centrów Kopernik. - Mamy już pilotaż za 44 mln zł., tzw. sowy czy strefy odrywania wyobraźni. Małe centra Kopernik we wszystkich województwach, miastach i miasteczkach takich, jak Żywiec, (...) które będą mogły służyć dodatkową ofertą edukacyjną dla dzieci i młodzieży. By mogli poznawać osiągnięcia polskiej nauki i techniki, a też nabrać ochoty do bycia naukowcami w przyszłości - powiedział.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

uniwersytet jagielloński free uj free collegium novum free shutt 1200 .jpg
Które polskie uczelnie są najlepsze? Ogłoszono wyniki tegorocznego rankingu

Minister zapowiedział, że program tworzenia małych centrów Kopernik będzie realizowany od czwartego kwartału. -  To program za 350 mln zł. Ok. 70 takich centrów powstanie w Polsce - dodał.

Przemysław Czarnek powiedział też, że w ramach Polskiego Ładu systemowo wsparte zostaną rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. Powstaną centra dziecka i rodziny na bazie poradni psychologiczno-pedagogicznych, które nie będą likwidowane, lecz rozbudowane i wzbogacone dzięki dodatkowym funduszom. - To po to, by wspomagać systemowo wszystkie rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami od urodzenia, by ich proces rehabilitacji i przygotowania do wejścia w świat edukacji był bardziej efektywny. Ażeby też rodzice mieli wytchnienie i realną pomoc państwa - wyjaśnił.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej