"Dość pobłażania dla bandytów za kierownicą". Premier o zmianach w prawie drogowym
Zmiany prawa drogowego były przygotowywane od kilku miesięcy; dzisiaj są już gotowe, skonsultowane z wieloma podmiotami, organizacjami pozarządowymi; uwzględniające postulaty ruchów miejskich - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
2021-07-15, 13:15
Szef rządu, który w czwartek wziął udział w pikniku poświęconym zwiększeniu bezpieczeństwa na polskich drogach w ramach kampanii "Dobry Kierowca", mówił, że zmiany prawa drogowego były przygotowywane od 8-9 miesięcy.
- Dzisiaj te zmiany są gotowe, skonsultowane z wieloma podmiotami, organizacjami pozarządowymi. Uwzględniliśmy postulaty ruchów miejskich - dodał Mateusz Morawiecki.
Powiązany Artykuł
Na pasach nie patrz w telefon. Czy ten przepis się nam przyda?
- W miastach, miasteczkach i na polskich wioskach musi być bezpieczniej - oświadczył premier, wskazując, że Polska ma jeden z najwyższych współczynników śmiertelności na drogach w całej UE.
Dość pobłażania
Powiązany Artykuł
Rośnie ubezpieczeniowy problem - wzrasta liczba właścicieli aut, którzy nie wykupili obowiązkowego OC
Podkreślił, że zmiany w prawie drogowym doprowadzą do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym: bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów oraz kierowców.
REKLAMA
- Dość pobłażania dla bandytów za kierownicą, dość takich zachowań. Policja będzie działała na 150 proc. i będzie zdecydowania karała w sytuacjach łamania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, żeby Polska była bezpieczniejsza - oświadczył.
Posłuchaj
REKLAMA
Zmiany w punktach karnych
Powiązany Artykuł
Wielkopolska: 39-letni mężczyzna po 30 piwach wsiadł za kierownicę. Grozi mu do 5 lat więzienia
Kompleksowe zmiany dotyczące prawa drogowego mają pozwolić na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami. Modyfikacji ma ulec m.in. system punktów karnych. Będą one kasowane dopiero po upływie 2 lat. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych (obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10).
Zniesione zostaną też szkolenia, po odbyciu których liczba punktów kierowcy ulega zmniejszeniu.
Przepadek pojazdu
Powiązany Artykuł
Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca. Sprawdź szczegóły
Nową propozycją jest także obligatoryjny przepadek pojazdu, gdy kierowca w stanie nietrzeźwości spowoduje co najmniej niebezpieczeństwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. Sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu nawet w sytuacji, gdy nie jest on własnością sprawcy, a właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że udostępniając sprawcy pojazd może umożliwić popełnienie przestępstwa.
REKLAMA
Takie same zasady będą obowiązywały w stosunku do osób kierujących pod wpływem środka odurzającego.
fc
REKLAMA