Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca. Sprawdź szczegóły
- 1 czerwca zmianie ulegają poszczególne przepisy dotyczące kierowców i pieszych. Te najważniejsze kwestie dotyczą m.in. bezpieczeństwa pieszych. Teraz nie tylko pieszy znajdujący się na przejściu, ale także ten wchodzący na przejście, ma pierwszeństwo przed pojazdem, który nadjeżdża w jego kierunku - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
2021-05-31, 14:45
- 1 czerwca zmianie ulegają poszczególne przepisy dotyczące kierowców i pieszych
- Piesi, wchodząc na przejście, mają mieć pierwszeństwo przed pojazdem z wyjątkiem tramwaju - zobowiązani są jednak do zachowania szczególnej ostrożności
- Regulacja wprowadza również zakaz tzw. jazdy na zderzaku oraz ujednolica do 50 km/h dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia
Powiązany Artykuł
Od wtorku nowe przepisy na drodze. Policja: zwiększą bezpieczeństwo pieszych
Jak podkreślił kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji "przepis ten ma jeden wyjątek". - Pojazdy szynowe są wykluczone z nowych przepisów - zaznaczył.
- Od 1 czerwca zmiany w przepisach drogowych. Będzie towarzyszyć im kampania informacyjna
- Bezpieczeństwo na drodze. Jak często kierowcy powinni się szkolić?
- Nie zmienia to obowiązków pieszego, które dotychczas miał. Kierujący pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość - tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu oraz wchodzącego na to przejście - i ustąpić mu pierwszeństwo - dodał.
Jak tłumaczył rozmówca portalu PolskieRadio24.pl "nowe regulacje nie zwalniają pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia na jezdnię lub torowisko".
REKLAMA
»»» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «««
- Nowe przepisy wprowadzają także zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez przejście. Wynika to z tego, że gdy taka osoba korzysta z takiego urządzenia podczas przechodzenia przez jezdnię, ogranicza to jej możliwości obserwacji sytuacji na jezdni - głównie chodzi tutaj o popularne na rynku smartfony - stwierdził.
Kom. Robert Opas nadmienił, że "kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdów, zespołów pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h". - Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdzie ta prędkość jest regulowana znakami drogowymi - powiedział.
- Zmienia się też minimalny odstęp między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych - kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się, jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym jedzie kierujący. Przykładowo - przy prędkości 100 km/h ta odległość nie może być mniejsza niż 50 m - podkreślił.
REKLAMA
Rozmawiał Paweł Bączek (portal PolskieRadio24.pl)
REKLAMA