Od 1 czerwca zmiany w przepisach drogowych. Będzie towarzyszyć im kampania informacyjna
1 czerwca wejdą w życie zmiany w prawie drogowym. Będą one dotyczyć m.in. zwiększenia bezpieczeństwa pieszych na przejściach. Wraz z nowymi przepisami uruchomiona zostanie szeroka kampania społeczna, która będzie miała na celu uświadomić uczestników ruchu drogowego o szczegółach zmian.
2021-05-25, 14:29
- Mamy wszystko tak przygotowane, aby od 1 czerwca zalać społeczeństwo informacjami na ten temat. Będą one przygotowane w sposób, który zwróci uwagę opinii publicznej na wprowadzane zmiany - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Co konkretnie zmieni się od 1 czerwca?
Piesi bardziej uprzywilejowani
Piesi będą mieli pierwszeństwo już przed przejściem. Oznacza to, że kierujący pojazdem będą zobowiązani do zatrzymania się i przepuszczenia osób oczekujących przed wejściem na zebrę. Pieszy wchodzący na przejście będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Za nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu oczekującemu na wejście na pasy będą grozić mandaty. Przypomnijmy, że obecnie piesi mają pierwszeństwo dopiero, gdy znajdują się na pasach.
Powiązany Artykuł
![pociąg koleje mazowieckie kolej free shutt 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/2cc04b5f-7368-4fb2-9822-e76bae753baa.jpg)
Przystanki kolejowe odzyskają dawny blask. Startuje rządowy program ich modernizacji
Nowe przepisy wprowadzają również obowiązki dotyczące pieszych. Podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, nie będzie można korzystać z telefonów lub innych urządzeń elektronicznych, które mogą ograniczyć możliwości obserwacji sytuacji. Przepisy te będą dotyczyć także przechodzenia przez pasy.
Koniec "jazdy na zderzak"
Od 1 czerwca zaczną też obowiązywać nowe limity prędkości w terenie zabudowanym. Bez względu na porę będą one wynosić 50 km/h. Obecnie w godzinach od 23 do 5 limit ten wynosi 60 km/h. Ujednolicenie ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym jest tłumaczone tym, że różnica prędkości między 50, 60 m/h ma istotne znaczenie w kontekście długości drogi hamowania pojazdu i potencjalnych skutków zdarzeń drogowych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![ryanair Białoruś 1200 twitt.jpg](http://static.prsa.pl/images/e193eca4-d8c7-458a-8d14-56d2c6dbff69.jpg)
Gen. Polko: zablokowanie przestrzeni powietrznej przywołałoby Łukaszenkę do porządku
Od 1 czerwca nie będzie można również jeździć na tzw. zderzak. To zjawisko jest obserwowane przede wszystkim na trasach ekspresowych i autostradach, i to właśnie tam zostanie zakazane. Kierowcy podróżujący tymi drogami będą zobowiązani do zachowywania bezpiecznej odległości między poprzedzającymi ich pojazdami. Nowe przepisy określają ją na połowę aktualnej prędkości. W praktyce będzie to oznaczać, że kierowca jadący, np. 100 km/h będzie musiał jechać 50 m za samochodem, który znajduje się przed nim.
1 czerwca wystartuje kampania społeczna
Ministerstwo infrastruktury zapowiada, że wejściu nowych przepisów będzie towarzyszyć szeroka akcja informacyjna. - Na pewno będziemy widoczni i słyszani. Myślę, że ta nasza kampania odbije się bardzo szerokim echem. Zostanie nie tylko zauważona, ale również dobrze przyjęta i trafimy do świadomości wszystkich użytkowników ruchu drogowego w Polsce - mówi Rafał Weber.
Wiceminister infrastruktury podkreśla, że kampania będzie prowadzona poprzez spoty reklamowe emitowane w mediach ogólnopolskich. Ma to nastąpić od 1 czerwca. Rafał Weber dodaje, że w ramach tej kampanii będą odbywać się również dyskusje panelowe z ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
- Planujemy różnego rodzaju rozmowy, spotkania z fachowcami w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego, którzy będą wyjaśniali te przepisy i uświadamiali, że należy i warto ich przestrzegać. Będą też dyskusje z różnymi grupami społecznymi, młodzieżą czy seniorami - dodaje rozmówca portalu PolskieRadio24.pl.
REKLAMA
MF, PolskieRadio24.pl
REKLAMA