Ustawa antyprzemocowa. Ministerstwo Sprawiedliwości podało szczegóły nowelizacji
Zakaz zbliżania się do samej ofiary przemocy, a nie tylko do miejsca jej zamieszkania, zakaz wstępu do określonych miejsc oraz zakaz komunikacji z ofiarą - to trzy podstawowe założenia nowych przepisów antyprzemocowych, które przedstawił wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Romanowski.
2021-07-19, 14:04
Na konferencji w resorcie sprawiedliwości wiceminister Romanowski podkreślił, że prawie osiem miesięcy obowiązywania ustawy antyprzemocowej są dowodem na to, że narzędzie to "rzeczywiście działa".
Powiązany Artykuł
"Ważne jest przerwanie spirali strachu". Marcin Romanowski o tzw. ustawie antyprzemocowej
- Te kilka miesięcy to był dla nas czas monitorowania wdrażania tej ustawy, licznych szkoleń, ale również przygotowywania nowych rozwiązań, które jeszcze bardziej przyczynią się do tego, żeby te osoby najsłabsze (...) czuły się jeszcze bardziej bezpiecznie - powiedział.
Nowy zapowiedziany przez resort projekt nowelizuje szereg ustaw, m.in. Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks karny oraz Kodeks wykroczeń.
REKLAMA
Zakaz zbliżania się
Pierwszym z jego założeń jest rozszerzenie zakazu zbliżania się do ofiary przemocy - chodzi o to, by obejmował on daną osobę, a nie tylko jej miejsce zamieszkania.
- Obecne rozwiązania zakładają zakaz zbliżania się do mieszkania i najbliższego otoczenia, ale chcemy poszerzyć to rozwiązanie o zakaz zbliżania się na określoną liczbę metrów w stosunku do osoby - tak, aby dana osoba i jej najbliżsi mogli czuć się bezpiecznie również na spacerze, czy zakupach - mówił wiceminister.
REKLAMA
Zakaz wstępu
Kolejny środek to zakaz wstępu do określonych miejsc.
- Takie cztery typowe miejsca, w których rodzina może przebywać, to miejsce pracy, szkoła, miejsce uprawiania sportu i kontaktu z kulturą. W przypadku tych czterech miejsc policja będzie mogła orzec zakaz wstępu dla osoby stosującej przemoc - powiedział Romanowski, dodając, że o takim zakazie informowani byliby kierownicy tych jednostek.
Powiązany Artykuł
"Wsparcie najsłabszych i przyspieszenie postępowań". Romanowski o reformie prawa rodzinnego
Zakaz komunikowania się
Ostatni instrument to zakaz komunikowania się z ofiarą.
- Bardzo często sprawcy przemocy mogą nękać daną osobę, jej rodzinę. Policja będzie mogła na te dwa tygodnie wydać bezwzględny zakaz kontaktowania się w jakiejkolwiek formie, czy to w formie maila, czy nękania telefonicznego, czy za pomocą innych komunikatorów - tłumaczył wiceminister.
REKLAMA
Projekt poszerza zakres osób
Romanowski poinformował jednocześnie, że projekt poszerza zakres osób, w stosunku do których stosowane mogą być wszystkie antyprzemocowe instrumenty.
- Poszerzamy go np. o byłych mężów, czy byłych partnerów, którzy już nie mieszkają z osobą dotkniętą przemocą domową, ale zdarza się, że również wracają do poprzedniego miejsca zamieszkania i stosują przemoc, która zagraża życiu lub zdrowiu - powiedział Marcin Romanowski.
bf
REKLAMA