Sejmowa komisja kultury za projektem noweli ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła we wtorek rządowy projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii w kształcie proponowanym przez podkomisję nadzwyczajną.

2021-07-20, 21:37

Sejmowa komisja kultury za projektem noweli ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Microgen/ Shutterstock

Powiązany Artykuł

prmier 1200 pap.jpg
Premier: Polska musi mieć instrument zapobiegający przejęciom mediów przez podmioty zewnętrzne

Projekt związany jest z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Regulacje dotyczą m.in. prowadzenia działalności w zakresie dostarczania platform udostępniania wideo.

Ustawa z 1992 r. o radiofonii i telewizji była wielokrotnie nowelizowana. Obecny projekt zmian związany jest z obowiązkiem implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2018/1808 z 14 listopada 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2010/13/UE w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych (dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych) ze względu na zmianę sytuacji na rynku.

Czytaj także:

Poprawki przyjęte przez komisję mają charakter głównie językowy i techniczny. Projekt noweli zakłada m.in. "odejście od generalnego zakazu lokowania produktu i wprowadzenie dopuszczalności lokowania produktu jako zasady, od której przewidziane są wyjątki". Wprowadzono również możliwość przerywania reklamami filmów dla dzieci, dłuższych niż 60 minut. Pozostałe treści skierowane do dzieci w dalszym ciągu nie będą mogły być przerywane reklamami. Dodano także zakaz nadawania reklam o papierosach elektronicznych. Poseł Tomasz Zimoch złożył m.in. wniosek o głosowanie poprawki skreślającej zapis o możliwości przerywania reklamami filmów dla dzieci, dłuższych niż 60 minut. Poprawka ta nie została przyjęta.

Celem projektu nowelizacji jest wprowadzenie regulacji dotyczących prowadzenia działalności w zakresie dostarczania platform udostępniania wideo, modyfikacja reguł umieszczania przekazów handlowych w usługach medialnych, modyfikacja regulacji dotyczących ochrony konsumentów, w szczególności małoletnich. Projekt zakłada też zmianę zasad promowania i wspierania twórczości europejskiej przez dostawców usług medialnych oraz reguł dotyczących stosowania udogodnień dla niepełnosprawnych w audiowizualnych usługach medialnych na żądanie.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej