Ustawa o radiofonii i telewizji. Lichocka: postrzeganie tej ustawy tylko w kontekście TVN to nieporozumienie

"Nowelizacja ustawy medialnej jest konieczna. Postrzeganie jej tylko w kontekście TVN to nieporozumienie" - powiedziała portalowi wPolityce.pl zasiadająca w Komisji Kultury i Środków Przekazu posłanka PiS Joanna Lichocka.

2021-07-21, 14:08

Ustawa o radiofonii i telewizji. Lichocka: postrzeganie tej ustawy tylko w kontekście TVN to nieporozumienie
TVN. Foto: OleksSH/Shutterstock

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski.

Powiązany Artykuł

Anita Czerwińska PAP 1200 (1).jpg
Czerwińska: projekt ustawy medialnej na bieżącym posiedzeniu Sejmu

Portal wirtualnemedia.pl poinformował, że szef KRRiT Witold Kołodziejski zaproponował kompromisowe rozwiązanie, zakładające, że koncesja mogłaby być udzielona spółce, której siedziba jest w państwie niebędącym członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jeśli Polska zawarłaby w tej sprawie "stosowne porozumienie lub umowę międzynarodową na zasadach wzajemności".

"Nie chcę się odnosić do propozycji szefa KRRiT. Znam ją tylko z omówień prasowych" - powiedziała Joanna Lichocka.

Czytaj także:

W ocenie poseł PiS- "ważne jest, żeby polskie prawo było traktowane poważnie, a także, że istotna jest praworządność".

"Jeżeli ktoś omija to prawo, tworząc firmy-słupy na lotnisku w Amsterdamie, to traktuje polskie państwo w sposób niepoważny" - powiedziała Joanna Lichocka.

Uszczelnienie prawa 

Wyraziła nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta.

"Jaki ostatecznie będzie miała kształt, to tego oczywiście teraz nie sposób przesądzić. Jednak uważam, że uściślenie przepisów prawa w tej ustawie jest konieczne bez względu na jakieś indywidualne losy biznesowe właścicieli koncesji" — zaznaczyła Joanna Lichocka.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

JacekLiziniewicz.jpg
"Wiele krajów chroni w powyższy sposób swoje rynki". Liziniewicz o projekcie zmian o KRRiT

Poseł PiS podkreśliła, że "trzeba patrzeć na tę nowelizację nie w kontekście interesów konkretnego podmiotu, konkretnego gracza na rynku", ale "uszczelniania prawa z 2004 roku".

"To jest nieporozumienie"

Zaznaczyła, że postrzeganie tej nowelizacji "tylko w kontekście TVN, to jest nieporozumienie".

"To jest sprowadzenie tej dyskusji do takiego poziomu, żeby można było działać w kategoriach interesów jakichś konkretnych grup biznesowych, a nie w interesie polskiego państwa" - stwierdziła.

Czytaj także:

"Nie jesteśmy republiką bananową i nasze prawo nie jest papierowe. Dobrze byłoby, aby zaczęli myśleć w kategoriach dobra państwa, a nie konkretnego biznesu" - wskazała Lichocka.

Kiedy Sejm zajmie się ustawą?

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił w środę, że Sejm zajmie się poselskim projektem ustawy o radiofonii i telewizji raczej 11 sierpnia. Jak dodał, wcześniej oczywiście odbędzie w tej sprawie posiedzenie komisji.

Powiązany Artykuł

sejm budynek shutterstock_1726828183 1200.jpg
Początek trzydniowego posiedzenia Sejmu, posłowie mogą zająć się projektem ustawy medialnej

Przewodniczący komisji Piotr Babinetz poinformował, że posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu odbędzie się w przyszłym tygodniu. Jak zaznaczył, dokładna data zostanie ustalona jeszcze w środę.

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

REKLAMA

bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej