X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rzecznik rządu o porozumieniu ws. NS2: to decyzja, która nie jest dobra ze strony Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 23:37
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Polska jest zaskoczona porozumieniem w sprawie Nord Streamu 2 osiągniętym i ogłoszonym przez Stany Zjednoczone i Niemcy. Podkreślił, że NS2 to projekt geopolityczny, który destabilizuje sytuację w naszej części Europy.
Rzecznik rządu Piotr Mller
Rzecznik rządu Piotr MüllerFoto: Twitter/KPRM

Piotr Müller ocenił, że "w Unii Europejskiej nie było odpowiedniej reakcji na poziomie całej Wspólnoty, również na poziomie Europejskiej Partii Ludowej" i w konsekwencji projekt, "pomimo oczywistych zagrożeń politycznych i geopolitycznych, jest w tej chwili realizowany".

Nord Stream 2 free 1200 czerski
Berlin i Waszyngton oficjalnie ogłaszają porozumienie ws. Nord Stream 2

Müller zauważył, że Polska od samego początku podnosiła zarzuty wobec Nord Streamu 2. Przypomniał, że nasz kraj miał w tej sprawie przez wiele miesięcy wsparcie Stanów Zjednoczonych. Tymczasem amerykański Departament Stanu poinformował o porozumieniu Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie Nord Stream 2.

- Jesteśmy niestety zaskoczeni tą decyzją - powiedział rzecznik rządu.

Posłuchaj
00:28 mullerns2.mp3 Piotr Müller o realizacji Nord Stream 2 (IAR)

 

Jak dodał, pozwolenie ze strony Stanów Zjednoczonych na kontynuowanie budowy gazociągu to nie jest dobra decyzja.

Zabezpieczenie przed rosyjską agresją

Rząd USA zapewnia, że porozumienie z Niemcami w sprawie Nord Streamu 2 przewiduje wiele mechanizmów zmniejszających ryzyko użycia przez Rosję dostaw energii jako broni przeciwko Ukrainie i krajom wschodniej flanki NATO. Niemcy zobowiązały się też do finansowego wsparcia energetycznej transformacji Ukrainy oraz Inicjatywy Trójmorza.

gazociąg free shutter 1200.jpg
"Koncert mocarstw ponad naszymi głowami". Jakóbik o porozumieniu ws. Nord Stream 2

Stany Zjednoczone i Niemcy zadeklarowały, że w razie agresywnych kroków ze strony Moskwy oba kraje mają podjąć działania odwetowe przeciwko Rosji, włącznie z sankcjami.

Kryzys wiarygodności i bezpieczeństwa

Szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy Zbigniew Rau i Dmytro Kuleba w wydanym oświadczeniu wzywają Stany Zjednoczone i Niemcy do "podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja".

Czytaj także:

W oświadczeniu napisano, że "decyzja o zbudowaniu rurociągu Nord Stream 2 (NS2), podjęta w 2015 r., zaledwie kilka miesięcy po rosyjskiej inwazji i nielegalnej aneksji ukraińskiego terytorium, doprowadziła do kryzysu bezpieczeństwa, wiarygodności i politycznego w Europie".

WaszczykowskiPR24AK.jpg
Porozumienie USA-Niemcy ws. Nord Stream 2. Waszczykowski: powinniśmy otrzymać rekompensatę

"Obecnie, ten kryzys jest znacząco pogłębiony wskutek rezygnacji z prób zatrzymania uruchomienia rurociągu NS2. Ta decyzja stworzyła zagrożenie dla Ukrainy i Europy Środkowej w wymiarach politycznym, militarnym i energetycznym, jednocześnie wzmacniając potencjał Rosji do destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz utrwalając podziały w gronie państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej" - napisano w oświadczeniu.

Powierzchowna rekompensata

Dodano, że "każda wiarygodna próba wyrównania deficytu bezpieczeństwa musi być oparta o konstatację negatywnych konsekwencji tej decyzji w trzech wymiarach: politycznym, militarnym i energetycznym". Jak zaznaczono, "taka próba musi również mieć wymiar demokratyczny, co zakłada rozmowy z rządami państw najbardziej dotkniętych przez negatywne efekty NS2 na etapie osiągnięcia porozumienia".

W ocenie ministrów "dotychczasowe propozycje skompensowania tego deficytu są powierzchowne i nie mogą być uznane za wystarczające do tego, by w sposób efektywny ograniczyć zagrożenia stworzone przez NS2".

Zbigniew Rau i Dmytro Kuleba zapowiedzieli, że "Polska i Ukraina będą współpracować ze swoimi sojusznikami i partnerami, aby przeciwstawiać się NS2 do czasu wypracowania rozwiązań kryzysu bezpieczeństwa przezeń wywołanego, w celu zapewnienia wsparcia państwom aspirującym do członkostwa w zachodnich instytucjach demokratycznych oraz zredukowania zagrożenia dla pokoju i bezpieczeństwa energetycznego".

fc

Czytaj także

Porozumienie Waszyngton-Berlin ws. Nord Stream 2. Dr Bonikowska: są w nim pewne gwarancje dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 17:13
- To jest próba wybrnięcia z kwadratury koła, co zrobić, żeby Niemcom pozwolić  dokończyć ten projekt i potem też go używać, a jednocześnie wybrnąć z twarzą wobec tego regionu i dać coś w zamian - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ Polski i Ukrainy ws. NS2: wzywamy USA i Niemcy do znalezienia adekwatnej odpowiedzi na kryzys bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 22:28
"Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja" - głosi wspólny komunikat polskiego i ukraińskiego MSZ.
rozwiń zwiń