Martyrologia polskich dzieci w okresie II WŚ na lekcjach historii? Chce tego Rzecznik Praw Dziecka
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak apeluje do MEiN o wprowadzenie do podstawy nauczania problematyki martyrologii polskich dzieci w okresie II wojny światowej i w latach powojennych. - Tragiczne losy najmłodszych pokoleń Polaków ukazują bezmiar okrucieństwa zbrodni niemieckich i sowieckich dokonywanych na całkowicie bezbronnych ofiarach - podkreślił w apelu.
2021-07-26, 10:10
Głos Mikołaja Pawlaka jest odpowiedzią na prośby Ireneusza Maja, pełniącego obowiązki dyrektora nowopowstającego Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu. W opinii dyrektora i rzecznika, zagadnienia dotyczące gehenny dzieci polskich na terenach okupowanych przez III Rzeszę i przez ZSRR oraz powojennych losów sierot wojennych i dzieci Żołnierzy Wyklętych powinny znaleźć się w podstawie nauczania szkół podstawowych i średnich.
Powiązany Artykuł
![mikołaj pawlak 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/4432a0bc-30ab-408b-b2b1-de770db24a38.jpg)
Rzecznik Praw Dziecka: dzieciństwo powinno trwać jak najdłużej
Posłuchaj
Ich zdaniem, niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi powinien być wymieniony w treści nauczania dla klas V-VIII jako przykład zbrodni niemieckich, obok istniejących: Palmir, Katynia, kaźni profesorów lwowskich i Zamojszczyzny. Proponują uwzględnić los dzieci deportowanych ze wschodnich terenów okupowanej Polski przy porównywaniu systemów sowieckich i niemieckich obozów pracy i przy omawianiu kwestii deportacji ludności.
Czytaj także:
- Muzeum Dzieci Polskich. Ireneusz Maj: upamiętni martyrologię najmłodszych w czasie wojny
- "Absolutnie niedopuszczalne". RPD reaguje na przemówienia o aborcji i polityce w obecności dzieci
- Prezydent w ośrodku Fukudenkai w Tokio: to miejsce, które jest symbolem polsko-japońskiej przyjaźni
Wskazują także, że Muzeum Dzieci Polskich powinno znaleźć się wśród przewidzianych w podstawie nauczania sposobów upamiętnienia zbrodni obu okupantów oraz heroizmu Polaków.
Muzeum w miejscu b. obozu dla dzieci
Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu powstaje w Łodzi, gdzie w latach 1942-45 działał niemiecki nazistowski obóz dla dzieci polskich. Inicjatorem powstania muzeum jest Rzecznik Praw Dziecka, a jego budowę finansuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
REKLAMA
mbl
REKLAMA