Opublikowano pierwszy raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Najmłodsza z ofiar miała rok

349 zgłoszeń trafiło dotychczas do Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Informacje te zawarto w pierwszym pełnym raporcie, opublikowanym w internecie. Dokument ma 250 stron i zawiera opis działalności komisji, analizę zgłoszeń, badania nad sprawami sądowymi z lat 2017-2020, a także rekomendacje dotyczące zmian prawnych.

2021-07-26, 17:20

Opublikowano pierwszy raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Najmłodsza z ofiar miała rok
Konferencja prasowa Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Foto: Andrzej Hulimka/FORUM

Z analizy zgłoszeń wynika, że 188 pokrzywdzonych stanowiły dziewczynki, a 173 chłopcy. Najmłodsza z poszkodowanych miała rok, a najstarsza 16 lat. 96 proc. sprawców to mężczyźni. Około jedna trzecia z nich to członkowie rodziny skrzywdzonego dziecka.

Powiązany Artykuł

pedofilia 1200 shutterstock.jpg
Przewodniczący Komisji ds. pedofilii: osoby duchowne nie mają żadnego immunitetu

Spośród 349 spraw zgłoszonych komisji do prokuratury przekazano 137 zgłoszeń. 36 dotyczyło niezawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa pedofilii.

Badanie akt sądowych

Drugim istotnym elementem raportu jest badanie akt sądowych z lat 2017-2020. Przeanalizowano 345 przypadków z 245 postępowań. Brano pod uwagę sprawy zakończone prawomocnym orzeczeniem. Z analizy wynika, że przeciętnym sprawcą przestępstwa pedofilii był ponad 30-letni mężczyzna, kawaler, jego ofiarą dziewczynka (93 proc.) w wieku od 7 do 15 roku życia. Niemal połowa wszystkich sprawców miała własne dzieci. W 35 proc. wszystkich badanych spraw miejscem popełnienia czynu był internet. Analiza pokazuje, że połowa objętych badaniem małoletnich nie była - po doświadczeniu przemocy seksualnej na etapie postępowania przygotowawczego i sądowego - objęta specjalistyczną pomocą psychologiczną. W 83 proc. przypadków sąd nie zawyrokował o żadnym środku kompensacyjnym. Z kolei 65 proc. sprawców analizowanych w badaniu, przed popełnieniem przestępstwa na tle seksualnym, dopuściło się łamania norm społecznych.

Czytaj także:

Lęk, poczucie winy, depresja

Jak podaje raport, dzieci wykorzystywane seksualnie mierzą się z lękiem, poczuciem winy i depresją. Dotykają je też zaburzenia snu, problemy szkolne, wcześniej opuszczają dom oraz uciekają.

Powiązany Artykuł

Kosciol-pedofilia-pikieta-pap-1200.jpg
"Zmowa milczenia najbardziej traumatycznym doświadczeniem". Zakonnik i publicysta o walce z pedofilią

Propozycje reform

W ostatniej części raportu znajdują się rekomendacje, które zawierają propozycje reform. Są wśród nich m.in: wyłączenie przedawnienia karalności przestępstw pedofilii, wprowadzenie instytucji adwokata dziecka, nadanie priorytetowego charakteru sprawom karnym dotyczącym przemocy seksualnej wobec dzieci, a także niezwłoczne wystąpienie prokuratora z wnioskiem o ustanowienie kuratora procesowego dla małoletniego pokrzywdzonego. Komisja rekomenduje też obowiązkowe opiniowanie seksuologiczne i psychiatryczne sprawców wykorzystania seksualnego dzieci. Wśród rekomendacji znalazł się też pomysł stworzenia szybkiej ścieżki interwencyjnej, która zapewniałaby priorytetowy dostęp do opieki psychologicznej dla skrzywdzonych dzieci.

bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej