"Reformy sądownictwa będziemy dokonywać zgodnie z naszą konstytucją". Kaleta o wniosku MS do polskiego rządu

 Ministerstwo Sprawiedliwości wnioskuje, aby polski rząd wezwał Trybunał Sprawiedliwości UE do wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Dodał, ze w tej sprawie MS zwróciło się do ministra ds. europejskich.

2021-07-28, 18:46

"Reformy sądownictwa będziemy dokonywać zgodnie z naszą konstytucją". Kaleta o wniosku MS do polskiego rządu
Sebastian Kaleta. Foto: Ministerstwo Sprawiedliwości/Twitter

Jak mówił Kaleta w telewizji wpolsce.pl, "nie są prowadzone żadne prace, które miałyby dokonywać uwzględnienia oczekiwań Trybunału Sprawiedliwości UE, czy Komisji Europejskiej". - Jesteśmy suwerennym państwem i reformy sądownictwa będziemy dokonywać w zgodzie z naszą konstytucją i w zgodzie naszymi obietnicami wobec polskich wyborców - dodał.

Powiązany Artykuł

Sąd free shutter 1200.jpg
Kożuszek: dla przeciwników reformy problemem jest to, którzy politycy mają wpływ na sądownictwo

Wniosek do TSUE

- Natomiast w zakresie procesowym Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do ministra Konrada Szymańskiego, żeby ten zawnioskował w imieniu Polski przed TSUE o uchylenie środków tymczasowych, które dwa tygodnie temu zostały orzeczone (...) z uwagi na fakt, że to orzeczenie było wydane poza kompetencjami, co stwierdził Trybunał Konstytucyjny - podkreślił wiceminister.

Jak wyjaśnił, "MS wnioskuje, aby polski rząd wezwał TSUE do wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego". - Ta sprawa prawnie jest po naszej stronie jasna. Jest wyrok TK mówiący, że to nie są kompetencje UE i my, jako rząd, informujemy TSUE o tym, że taka jest sytuacja prawna, orzekliście poza kompetencjami, macie na to stosowne orzeczenie, wnioskujemy żebyście się do niego zastosowali i problem powinien zniknąć w tej sytuacji - przekazał Kaleta.

Czytaj również:

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł 15 lipca, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich. Z kolei również 14 lipca polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.

- Tutaj prawo, argumenty nie mają nic do rzeczy. Liczy się próba wywołania wobec Polski jakiejś uległości pozaprawnej, uległości, która jest przykrywana szantażem finansowym. Od wielu miesięcy zarówno MS, jak i Solidarna Polska, podkreślamy, takie szantaże będą kontynuowane dopóki nie powiemy: stop - zaznaczył Kaleta mówiąc o działaniach TSUE i KE.

Jak kontynuował w jego ocenie wskazany jest "powrót na ścieżkę reform sądownictwa". - Ta reforma od trzech lat czeka w blokach startowych na to, aby w końcu te zmiany przeprowadzić zgodnie z oczekiwaniami naszych wyborców. Już tym razem nauczkę mamy, że na Unię Europejską nie możemy się oglądać i powinniśmy działać samodzielnie w tej sprawie - podkreślił wiceminister.

dz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej