Żołnierze NATO z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego. "To lekcja polskiej historii"

W przededniu 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, żołnierze NATO odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. To coroczna inicjatywa Polskiej Fundacji Narodowej, która w ten sposób chce przybliżyć zagranicznym gościom polską historię.

2021-07-31, 17:27

Żołnierze NATO z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego. "To lekcja polskiej historii"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Funadacja PFN/Twitter

Amerykańscy, brytyjscy, chorwaccy i rumuńscy przedstawiciele grupy batalionowej z Bemowa Piskiego, rozpoczęli dzień od wizyty na cmentarzu w Kiełpinie, gdzie znajduje się pomnik amerykańskich lotników, którzy zginęli, niosąc pomoc walczącej Warszawie. Jak powiedział Cezary Andrzej Jurkiewicz z Polskiej Fundacji Narodowej, to dla żołnierzy lekcja historii.

- My chcemy tak naprawdę, żeby oni dotknęli polskiej duszy, żeby nas lepiej rozumieli, żeby mogli sami dostrzec, na czym polega tajemnica tego miasta, które jest niepokonane - mówił.

Posłuchaj

Cezary Andrzej Jurkiewicz z Polskiej Fundacji Narodowej o tłumaczeniu sojusznikom z NATO polskiej historii (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Powiązany Artykuł

powstanie warszawskie 1200_de.jpg
Powstanie Warszawskie. 77 lat temu gen. Tadeusz Komorowski wydał decyzję

W muzeum zagraniczni goście obejrzeli m.in. ekspozycję i ścianę pamięci z nazwiskami Powstańców, którzy zginęli. Porucznik Stefan Burzol z Rumunii o Powstaniu Warszawskim słyszał już wcześniej.

REKLAMA

Posłuchaj

Porucznik Stefan Burzol z Rumunii o wrażeniach po wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

- Myślę, że wszyscy żołnierze NATO słyszeli o tej operacji. Myślę, że musicie być bardzo dumni ze swoich bohaterów, ze swoich żołnierzy. I myślę, że oni zasłużyli na to, żeby ich nazwiska znalazły się na tej ścianie. Jestem pod wrażaniem, mamy coś podobnego w Rumunii, ale dla innych i naszej wewnętrznej walki - mówił.

Wizyta żołnierzy NATO zakończy się w poniedziałek w Ossowie pod krzyżem księdza Jerzego Skorupki. W ten sposób Polska Fundacja Narodowa chce przybliżyć zagranicznym gościom także historię Bitwy Warszawskiej 1920.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej