Jan Józef Kasprzyk: Powstanie Warszawskie było walką z obłędem, starciem dobra ze złem
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że Powstanie Warszawskie jest przykładem na to, że zawsze należy stać po stronie dobra. Dziś jest obchodzona 77. rocznica rozpoczęcia największej zbrojnej akcji podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.
2021-08-01, 10:00
Powiązany Artykuł
Prezydent: chylimy czoło przed poległymi i pomordowanymi w Powstaniu Warszawskim
- Powstanie Warszawskie było kolejnym w historii świata zrywem, starciem dobra ze złem i Polacy stanęli po stronie dobra. Polacy stanęli po stronie wartości, które pragnęli przywrócić jako fundament dla Polski, dla Europy, wartości, które zostały tak brutalnie podeptane przez narodowosocjalistyczną niemiecką III Rzeszę i Związek Sowiecki w 1939 roku, kiedy zaczęła się II wojna światowa. I ci, którzy nazywają Powstanie Warszawskie obłędem, czynią bardzo duży błąd, ponieważ to nie był obłęd, to była walka z obłędem. Obłędem stworzonym przez pogańską, antychrześcijańską cywilizację narodowosocjalistycznej niemieckiej III Rzeszy, która odrzuciła Boga i miłość bliźniego - powiedział Jan Józef Kasprzyk.
Posłuchaj
Godzina "W"
- Dziś w godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego po raz kolejny zostanie oddany hołd Polakom, którzy wtedy myśleli o nas - dodał Jan Józef Kasprzyk. Po latach zatrzymuje się cała Polska w wyrazie wdzięczności i pamięci wobec tych wszystkich, którzy walczyli o to, abyśmy my byli wolni. Ci, którzy o godzinie 17:00, w 1944 roku poszli w bój, myśleli o następnych pokoleniach. Czyli myśleli o nas, o pokoleniach naszych dzieci, naszych wnuków - i za to jesteśmy im wdzięczni. Polska zatrzymana w bezruchu przy wyjących syrenach 1 sierpnia każdego roku o godzinie 17:00, to Polska dumna, wolna i wdzięczna. Wdzięczna tamtemu pokoleniu - powiedział szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
- Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych zrywów narodowych w historii naszego kraju. Nie można go oceniać w oderwaniu od realiów tamtego czasu. To był zryw wolności po pięciu latach tłamszenia wolności, a Polak to jest wolny ptak, który nie potrafi żyć długo w klatce i stąd ten pęd ku wolności, ku niepodległości musiał nastąpić - powiedział szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
REKLAMA
- 77. rocznica Powstania Warszawskiego. Znamy program obchodów
- 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu
- Waldemar Nowakowski ps. "Gacek": nieuczestniczenie w walce było poza wyobraźnią
Wybuch Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i było częścią operacji militarnej Armii Krajowej o kryptonimie "Burza". Wybuch powstania zaplanowano na godzinę 17:00, którą określono, jako godzinę "W". Decyzję o rozpoczęciu walk wydał Dowódca AK generał Tadeusz Komorowski pseudonim "Bór". Powstanie trwało 63 dni. Zakończyło się 2 października 1944 roku.
W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Poległo około 3,5 tysiąca żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej wynosiły około 180 tysięcy osób. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które na rozkaz Hitlera, zostało niemal całkowicie zburzone.
IAR/in./
REKLAMA
***
Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.
REKLAMA