more_horiz
Wiadomości

Hołd powstańczej służbie zdrowia. "Odrzucili egoizm i oddali siebie wspólnej sprawie"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 15:48
W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke upamiętniła szpitale polowe. - Dziękuję warszawskim powstańcom, lekarzom, pielęgniarkom i sanitariuszkom - powiedziała minister Janke.
Fotografia z archiwum Henryka Śmigacza z okresu Powstania Warszawskiego zaprezentowana w IPN
Fotografia z archiwum Henryka Śmigacza z okresu Powstania Warszawskiego zaprezentowana w IPNFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jak przypomniano na stronie Kancelarii Prezydenta RP, w czasie Powstania Warszawskiego w stolicy działało ok. 200 szpitali polowych i punktów opatrunkowych.

warszawa ruiny 1945 1200 free.jpg
"To było systematyczne niemieckie działanie". Prof. Musiał o zniszczeniu Warszawy w czasie powstania

"Lekarze, pielęgniarki i sanitariuszki nieśli pomoc rannym powstańcom i mieszkańcom miasta. Szpitale organizowano w dawnych placówkach medycznych lub miejscach przypadkowych, które zapewniały minimum bezpieczeństwa - mieszkaniach, piwnicach, sklepach, restauracjach" - napisano.

Czytaj także:

powstanie serwis 1200.jpg
77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii

Zaznaczono, że "w warunkach polowych odbywały się też operacje ratujące życie".

- Każde takie miejsce to historia ludzi niezwykłych, niezłomnych, którzy odrzucili egoizm i oddali siebie wspólnej sprawie. Walczyli i pomagali rannym, narażając własne życie. Składam im hołd - powiedziała w niedzielę minister Bogna Janke. - Dziękuję warszawskim powstańcom, lekarzom, pielęgniarkom i sanitariuszkom - dodała.

brok pasta 1200.jpg
Olimpijczyk, który ocalił miasto od zapomnienia. Powstańcza Warszawa na zdjęciach Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok"

Na stronie Kancelarii Prezydenta RP wyjaśniono, że po upadku Powstania Warszawskiego "część szpitali polowych ewakuowano do obozu przejściowego w Pruszkowie, jak w przypadku personelu i pacjentów szpitala przy ul. Emiliana Konopczyńskiego 5/7".

"Inne miejsca spotkał tragiczny los – pacjenci i personel zginęli podczas celowego bombardowania placówki, jak przy ul. Chełmskiej 19/21, albo zostali zastrzeleni przez okupanta – jak w szpitalu przy ul. Długiej 7 i przy ul. Drewnianej 8" - napisano.

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających między innymi archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 r. bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

fc

Zobacz także

Zobacz także