W środę rozpocznie się posiedzenie Senatu. W porządku obrad ustawa o odbudowie Pałacu Saskiego
Trzydniowe posiedzenie Senatu rozpoczyna się w środę 4 sierpnia. Izba wyższa parlamentu rozpatrzy 23 ustawy i 1 projekt inicjatywy ustawodawczej. Senatorowie mają też wysłuchać informacji ministra zdrowia na temat stanu przygotowań w związku z zagrożeniem czwartą falą pandemii COVID-19 w Polsce.
2021-08-04, 05:45
W porządku obrad znalazła się między innymi rządowa nowelizacją ustawy śmieciowej. Nowe przepisy ustanawiają maksymalną opłatę za wywóz odpadków przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody. Ma ona wynosić około 150 złotych.
Powiązany Artykuł
![sn 1200 froum.jpg](http://static.prsa.pl/images/3b526755-10e2-4edd-8536-23af64b6fd55.jpg)
Senat będzie pracował nad ustawą likwidującą Izbę Dyscyplinarną. Kwiatkowski: jutro zaczynamy realizować wyrok TSUE
Zmiany mają też służyć obniżeniu kosztów dla gmin dzięki możliwości indywidualnych odstępstw od obowiązku 5-pojemnikowej zbiórki odpadów, na co zgodę ma wydawać minister klimatu i środowiska.
Posłuchaj
Rekonstrukcja budowli
Senatorowie zajmą się też ustawą dotyczącą odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Inicjatywa zgłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę przewiduje, że odbudowany Pałac Saski stanie się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych.
Zrekonstruowane kamienice przy ul. Królewskiej byłyby siedzibą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla - Senatu. Wszystkie te budynki zostały wysadzone w powietrze przez Niemców podczas II wojny światowej. Koszt inwestycji rozłożonej na 10 lat to 2,45 miliarda złotych.
REKLAMA
Grunty leśne
W planie posiedzenia Senatu jest też ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. W myśl przepisów tereny leśne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, położone w Jaworznie i Stalowej Woli, będzie można przez 2 lata zamieniać na inne lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej.
Powiązany Artykuł
![senat 1200 .jpg](http://static.prsa.pl/images/18b862b7-07c5-4729-b0df-01d659f50e84.jpg)
Odbudowa Pałacu Saskiego. Na senackiej komisji kultury odbyło się pierwsze czytanie ustawy
Zamiana ma być możliwa w celu wdrażania projektów dotyczących energii, elektromobilności, poprawy jakości powietrza i obronności państwa. Jeśli na gruncie podlegającym zamianie nie powstanie w ciągu 10 lat inwestycja, Lasy Państwowe będą mogły wystąpić o zwrot nieruchomości. Ustawa wyłącza z zamiany tereny objęte ochroną przyrody, między innymi obszary Natura 2000.
- Paweł Kowal: podwyżki dla polityków nie powinny dotyczyć obecnej kadencji
- Maciejewski: aby do rządu przyciągnąć fachowców, trzeba zaproponować godne płace
Instytut Pileckiego
Senatorowie rozpatrzą ponadto nowelizację ustawy o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego. Przepisy umożliwią tworzenie nowych jednostek organizacyjnych Instytutu na przykład w Izraelu czy w Nowym Jorku, a więc poza Unią Europejską.
REKLAMA
Od 2019 roku Instytut, zajmujący się badaniem polskiego doświadczenia totalitaryzmów i upamiętnianiem zasłużonych dla naszego narodu, ma swój oddział w Berlinie.
Trybunał Stanu
Grupa senatorów złożyła również projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Stanu. Przepisy przewidują, że Trybunał Stanu sam będzie uchwalał swój regulamin bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby członków.
Dotychczas regulamin Trybunału Stanu uchwalał Sejm.
jbt
REKLAMA
REKLAMA