Nowe zmiany ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Chodzi o immunitety prokuratorów

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wprowadziła zmiany w jednym z wczorajszych zarządzeń, dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Po poprawkach zarządzenia nie obejmują postępowań immunitetowych prokuratorów.

2021-08-06, 09:28

Nowe zmiany ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Chodzi o immunitety prokuratorów
Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie. Foto: shutterstock.com/kolbet

Dwa zarządzenia dotyczące Izby Dyscyplinarnej SN były odpowiedzią na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca. Zgodnie z nimi, do Izby Dyscyplinarnej nie będą trafiały nowe sprawy, a o sprawach, które już do niej wpłynęły, zdecyduje Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego oraz sędziowie wyznaczeni do ich rozpatrywania.

Zarządzenia dotyczą spraw dyscyplinarnych, spraw o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej lub tymczasowe aresztowanie sędziów i asesorów sądowych, spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczących sędziów Sądu Najwyższego oraz z zakresu przeniesienia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

Powiązany Artykuł

sąd najwyższy free shutt 1200 .jpg
"Każda reforma wymaga przeglądu". Premier o zmianie przepisów dot. Izby Dyscyplinarnej SN

W myśl przepisów, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego "rozważy zwrócenie się do sędziów, którym sprawy te przydzielono, bądź do członków składu orzekającego, aby w ramach swej niezawisłości rozważyli podjęcie decyzji o powstrzymaniu się od rozpoznawania spraw". Nowe sprawy, które wpłyną do Sądu Najwyższego, trafią do sekretariatu Małgorzaty Manowskiej, gdzie pozostaną na czas obowiązywania zarządzeń. Jeśli chodzi o sprawy bez przydzielonego składu orzekającego, to Prezes Izby Dyscyplinarnej rozważy "ich przechowywanie w Sekretariacie kierowanej przez siebie Izby bez przydziału sędziom lub bez wyznaczenia pozostałych członków składu orzekającego".

Czytaj także:

Przepisy będą obowiązywały do czasu "wprowadzenia do polskiego systemu prawnego rozwiązań legislacyjnych umożliwiających efektywne funkcjonowanie systemu odpowiedzialności zawodowej sędziów w Rzeczypospolitej Polskiej", do zakończenia przed TSUE sprawy przeciwko Polsce z powództwa Komisji Europejskiej, dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądy Najwyższego lub "wprowadzenia do polskiego porządku prawnego zmian powodujących bezskuteczność postanowienia Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" z 14 lipca.

Zarządzenia obowiązują jednak nie dłużej, niż do 15 listopada.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej