"Jesteśmy na zakręcie, pula chętnych do szczepień wyczerpała się". Prof. Gut o sytuacji w Polsce

Pozostaje nam teraz wybór drogi: liberalnej, co nas będzie kosztowało kilkadziesiąt tysięcy zgonów, albo restrykcyjnej. Zdaniem prof. Włodzimierza Guta, wirusologa, wszystko będzie zależało od determinacji i sił decyzyjnych.

2021-08-10, 06:28

"Jesteśmy na zakręcie, pula chętnych do szczepień wyczerpała się". Prof. Gut o sytuacji w Polsce
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Grand Warszawski

- Na razie jesteśmy na zakręcie. Pula chętnych do szczepień wyczerpała się, ale równocześnie osiągnęliśmy ten poziom, przy którym nie mamy zagrożenia dla służby zdrowia, nie trzeba się martwić, że nam zabraknie łóżek w szpitalach. Nadal to jednak za mało, by przestać się przejmować samą chorobą, bo do tego potrzebne jest nam 85 proc. uodpornionych - powiedział prof. Włodzimierz Gut.

Powiązany Artykuł

niedzielski 1200 twitter (1).jpg
"Zarażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych". Niedzielski skomentował dane MZ


Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał w poniedziałek w TVP1, że w pełni zaszczepionych dwiema dawkami jest 47 proc. Polaków, w USA w pełni uodpornionych osób jest ok. 50 proc., a w Wielkiej Brytanii 59 proc.

Czytaj także: 

Prof. Gut zaznaczył, że raczej nie osiągniemy w Polsce poziomu zaszczepienia brytyjskiego społeczeństwa. - Oni mają około 70 proc. zaszczepionych co najmniej jedną dawką, więc mogą sobie pozwolić, by jeszcze 10 proc. społeczeństwa przechorowało COVID-19 - dodał.

"Antyszczepionkowy terroryzm"

W Polsce od grudnia ubiegłego roku, kiedy ruszyły szczepienia, podano ponad 35 mln dawek. Natomiast w pełni zaszczepionych jest blisko 17 mln 900 tys. osób.

Pytany o scenariusz rozwoju epidemii w Polsce na najbliższe tygodnie powiedział, że będziemy musieli wybrać jedną z dwóch dróg: bardziej liberalną (brytyjską) albo restrykcyjną (francuską).

- Pozostaje nam teraz wybór drogi albo angielskiej, co nas będzie kosztowało jeszcze kilkadziesiąt tysięcy zgonów, albo francuskiej - szczepienie, aby móc pójść na kawę. To wszystko teraz zależy od determinacji i sił decyzyjnych - powiedział.

Dodatkowo profesor zauważył, że mamy do czynienia z "antyszczepionkowym terroryzmem". - Jest agresja w stosunku do punktów szczepień. To ma swoje konsekwencje - powiedział. 

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej