more_horiz
Wiadomości

Wyjazd za granicę - jak się przygotować i o czym pamiętać, aby czuć się bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 20:05
Polacy coraz chętniej wybierają kraje egzotyczne jako cel swojej podróży. Choć nie wszystkie destynacje są dla nas łatwo dostępne, a podróż wiąże się czasem z koniecznością przesiadki, to nie zniechęca to wielu osób do udania się na "drugi koniec świata". Warto pamiętać, że do dalekiej podróży trzeba się odpowiednio przygotować.
Przed każdą podróżą zagraniczną powinniśmy zadbać o kilka spraw
Przed każdą podróżą zagraniczną powinniśmy zadbać o kilka sprawFoto: Shutterstock / ImYanis
  • Każdy, kto wybiera zagranicę jako cel swojej podróży, powinien pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby uniknąć sytuacji kryzysowych i bezpośrednio zagrażających jego życiu lub zdrowiu
  • Przy wyborze kraju należy pamiętać, że nie w każdym rejonie świata pomoc polskich czy unijnych służb nadejdzie tak szybko, jakbyśmy tego oczekiwali

Zanim wybierzemy naszą wakacyjną destynację lub po prostu zanim kupimy bilety czy wycieczkę, warto dowiedzieć się czegoś więcej o kraju, do którego zmierzamy. Najważniejsza powinna być dla nas informacja o aktualnej sytuacji politycznej, społecznej. Czy w kraju nie ma wojny, konfliktu zbrojnego i czy ogólna sytuacja jest stabilna.

Aktualne informacje dotyczące wszelkich ostrzeżeń dla Polaków za granicą dostępne są m.in. na specjalnym profilu na Twitterze: Polak za granicą.

forum-0431536772.jpg
Grzywna, a nawet więzienie. Kłopotliwe pamiątki z wakacji

Listę krajów z ich opisem znajdziesz tu: kraje i zalecenia

Kolejna i równie ważna informacja to: czy w kraju znajduje się polska placówka dyplomatyczna lub placówka dyplomatyczna kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Jeśli tak, warto zapisać jej adres i telefon kontaktowy do konsulatu. Konsulat wspomoże nas w sytuacji zagrożenia życia, kryzysu w państwie lub jeśli:

– stracimy dowód osobisty bądź paszport (co uniemożliwia nam powrót do kraju),

– zostaniemy aresztowani lub zatrzymani,

– stracimy pieniądze (za pośrednictwem konsulatu rodzina może przesłać nam pieniądze).

Warto także zabrać swoje zdjęcie (do dokumentów) oraz ksero dokumentów. Ułatwi to wydanie tych tymczasowych w placówce konsularnej.

Aktualna lista polskich placówek dyplomatycznych z adresami znajduje się tutaj: urzędy konsularne.

Przed wyjazdem należy sprawdzić ważność dokumentów tożsamości, takich jak dowód osobisty, paszport, oraz (jeśli jest potrzeba) wyrobić wizę. W przypadku wizy musimy się dowiedzieć, na jaki dokładnie okres jest ona wydawana, aby nasz pobyt w danym kraju nie okazał się nielegalny (jeśli zostaniemy w nim dłużej).

CZYTAJ TAKŻE: >>Bezpieczne i komfortowe wakacje. Dzięki nowemu portalowi łatwo sprawdzimy nasz nocleg<<

Swój wyjazd powinniśmy zgłosić w systemie Odyseusz. To specjalny program Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który ułatwi polskim służbom kontakt z obywatelami przebywającymi poza granicami państwa, w momencie kryzysu lub bezpośredniego zagrożenia życia. Jeśli określimy miejsce naszego pobytu, w razie zagrożenia otrzymamy od służb wskazówki, co robić i gdzie się udać po pomoc.

Oprócz samego programu rządowego warto powiadomić najbliższych, dokąd jedziemy. Zostawmy adres hotelu, jego nazwę, kontakt do niego oraz do najbliższego polskiego konsulatu.

Pamiętajmy, że nie wszędzie na świecie panują takie same obyczaje jak w naszym kraju i nie wszędzie nasze zachowanie może być akceptowane. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na strój oraz poszanowanie miejsc kultu religijnego czy symboli państwowych. Dlatego, zanim wybierzemy swój cel podróży, zapoznajmy się choćby z podstawowymi informacjami o danym kraju.

Ostrzeżenia i to, na co warto zwrócić uwagę w danym kraju, znajdziemy tu: kultura w krajach.

Po zaplanowaniu wyjazdu każdy z uczestników podróży powinien wykupić ubezpieczenie zdrowotne dopasowane do indywidualnych potrzeb. Takie, które będzie w pełni dostosowane do kraju, do którego się wybieramy, oraz do panujących tam warunków.

Niektóre kraje, zwłaszcza te tropikalne, borykają się z chorobami, które dla nas mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Wtedy często wymagane są zaświadczenia o aktualnych szczepieniach.

podróż wakacje turystyka 1200.jpg
Na wakacje z polisą turystyczną. Na co zwrócić uwagę i przed czym warto się zabezpieczyć?

Za takie szczepienia będziemy jednak musieli zapłacić sami. Warto je wykonać w kraju i nie omijać ich obowiązku, gdyż niezaszczepienie się może skutkować: zatrzymaniem na granicy, przymusową kwarantanną lub nawet przymusowym szczepieniem na granicy czy wydaleniem z kraju.

Lista: szczepienia zalecane przed podróżą zagraniczną.

Jedzenie również może stanowić dla nas potencjalne zagrożenie. Na posiłek udajmy się do restauracji, miejsca, w którym przygotowywana jest żywność świeża, skierowana do Europejczyków. Zwłaszcza w miejscach tropikalnych, egzotycznych, gdzie kuchnia znacząco różni się od naszej, a jej produkty mogą być przyczyną zatruć lub chorób.

CZYTAJ TAKŻE: >>Jak dobrze wypocząć podczas urlopu i wrócić zdrowym, czyli "Dekalog Bezpiecznego Turysty"<<

W sytuacji, w jakiej znajdujemy się obecnie, kraje indywidualnie ustalają restrykcje związane z zapobieganiem pandemii. Dlatego ważne jest, aby na bieżąco – tylko na oficjalnych rządowych stronach – śledzić aktualne restrykcje i obostrzenia, gdyż zmieniają się one na bieżąco.

W wielu krajach akceptowane są: tzw. paszport covidowy – dokument potwierdzający zaszczepienie (warto sprawdzić, jakie szczepionki akceptowane są w danym kraju) – oraz testy na obecność koronawirusa wykonane odpowiednio wcześniej.

Warto też zapoznać się z karami, jakie grożą nam za nieprzestrzeganie zasad. Mogą to być: mandat, pouczenie, grzywna, czy nawet areszt i więzienie.

Na liście polskiego MSZ znajdują się kraje, które w szczególności powinniśmy omijać. Służby apelują o unikanie podróży w te rejony, gdyż narażamy się na bezpośrednie zagrożenie, a co więcej – służby mogą nie być w stanie udzielić nam pomocy. Oprócz krajów, w których aktualnie toczy się konflikt zbrojny (Afganistan, Palestyna, Birma), to także kraje, z którymi Polska nie utrzymuje kontaktów dyplomatycznych (Korea Północna).

Będąc w danym kraju, nie odwiedzajmy miejsc uznawanych za niebezpieczne, nie prowokujmy sytuacji konfliktowych, zachowujmy wymagany szacunek dla miejsc kultu religijnego i przestrzegajmy przepisów prawa.

Źródło: MSZ, GIS, NFZ

as

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem