more_horiz
Wiadomości

Jarosław Gowin zaproszony do Pałacu Prezydenckiego. Dziś wręczenie dymisji

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 02:39
Prezydent Andrzej Duda przyjmie w Pałacu Prezydenckim Jarosława Gowina. Byłemu wicepremierowi zostanie wręczona dymisja. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował, że spotkanie będzie miało charakter formalny i odbędzie się wczesnym popołudniem.
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: PAP/Rafał Guz

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek skierował do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o odwołanie Jarosława Gowina ze stanowisk wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologi.

"Brak wystarczających postępów"

gowin 1200.jpg
"Niech każdy rozliczy się w swoim sumieniu". Gowin o posłach, którzy odeszli z Porozumienia

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier podjął decyzję o dymisji Jarosława Gowina, biorąc pod uwagę "przede wszystkim brak wystarczających postępów nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu, które należą do jego resortu". W tym kontekście wymienił kredyty mieszkaniowe bez wkładu własnego i ułatwienia formalne w budowie domów.

Czytaj także:

Przypomniał również, że w maju liderzy Zjednoczonej Prawicy - w tym Jarosław Gowin - podpisali wspólnie założenia programowe Polskiego Ładu, który jest niezwykle ważny dla wyjścia z kryzysu związanego z epidemią oraz dla wprowadzenia sprawiedliwej polityki społecznej, gospodarczej i podatkowej.

Dymisje wiceministrów

W środę prezydent Andrzej Duda odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii.

W związku z dymisją czworo wiceministrów Porozumienia zrezygnowało z zajmowanych stanowisk. Z funkcji wiceministra obrony narodowej zrezygnował Marcin Ociepa. Z resortu rozwoju, pracy i technologii odeszli Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy oraz Grzegorz Piechowiak.

sala sejmowa mid-21811458 1200.jpg
W Sejmie zawiązał się Zespół Parlamentarny "Polska OdNowa". Tworzą go byli posłowie Porozumienia

Reorganizacja w Sejmie i ministerstwach

Wcześniej Porozumienie opuściło koalicję rządową, a parlamentarzyści - klub PiS i poinformowali o utworzeniu własnego koła.

Przedwczoraj rozporządzeniem rządu utworzono Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Sprawy dotyczące pracy włączono do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

fc

Zobacz także

Zobacz także