Prezydent: dotrzymamy postanowień Traktatu Północnoatlantyckiego
- My ze swojej strony z całą pewnością dotrzymamy postanowień Traktatu Północnoatlantyckiego, w tym artykułu 5 o kolektywnej obronie, o sojuszniczej pomocy; Polska umów dotrzymywała, dotrzymuje i będzie dotrzymywała - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów święta Wojska Polskiego.
2021-08-15, 13:39
Prezydent wziął w niedzielę udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Powiązany Artykuł
![1200_Duda_PAP (1).jpg](https://static.prsa.pl/images/0abd23c9-f036-4551-a8ee-e5a90933682a.jpg)
Prezydent: oddajemy hołd wszystkim, którzy w 1920 r. walczyli za wolną Polskę
W swoim wystąpieniu podkreślił, że "na nas, Polaków, sojusznicy zawsze mogą liczyć". - My ze swojej strony z całą pewnością dotrzymamy postanowień Traktatu Północnoatlantyckiego, w tym art. 5 o kolektywnej obronie, o sojuszniczej pomocy - zapewnił prezydent.
- Ale wierzę w to głęboko - i zapewniam o tym jako prezydent RP - że wszędzie tam, gdzie mam na to wpływ, będziemy również dotrzymywali innych naszych zobowiązań, także wynikających z umów dwustronnych, nie tylko tych dotyczących współpracy militarnej i bezpieczeństwa, ale także dotyczących współpracy gospodarczej, dotyczących współpracy handlowej i innych rodzajów współpracy. Pacta sunt servanda - oświadczył Duda.
- Bitwa Warszawska, jedna z najważniejszych bitew Europy. Przełomowy moment wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku
- 101. rocznica Cudu nad Wisłą i Święto Wojska Polskiego w Programie 1
Zapewnił, że "Polska umów dotrzymywała, dotrzymuje i będzie dotrzymywała". - Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że pilnowanie tego, aby właśnie zobowiązania, w tym zobowiązania sojusznicze, były dotrzymywane, jest jednym z niezwykle ważnych obowiązków moich jako prezydenta RP, tak samo jak obowiązkiem moim jest stanie na straży Konstytucji RP i naszej polskiej demokracji - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent o Bitwie Warszawskiej: to było wielkie zwycięstwo
W niedzielę w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczysta odprawa wart - główna uroczystość przypadającego 15 sierpnia święta Wojska Polskiego. Na plac Piłsudskiego przybyli m.in. prezydent Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak.
- 101. rocznica wielkiej Bitwy Warszawskiej, święto Wojska Polskiego, tak wielkie, niezależnie od tego, czy byłoby ustanowione na ten dzień w sensie instytucjonalnym, czy też nie, ten dzień wielkiej wiktorii warszawskiej 1920 roku, byłoby zawsze wielkim świętem polskich żołnierzy i wszystkich tych, którzy z wojskiem są związani, wszystkich tych, którzy kiedykolwiek mieli tę sposobność, żeby w Wojsku Polskim służyć, a przede wszystkim, by za Polskę walczyć - oświadczył prezydent.
Według niego, dzień ten "byłby także świętem nas wszystkich". Prezydent zwrócił uwagę, że w sobotę i niedzielę "w szczególny sposób składamy hołd na grobach żołnierzy tamtej wojny". - Zapalamy znicze, czasem się modlimy, ale przede wszystkim oddajemy im cześć. To było wielkie zwycięstwo w jednej z największych w historii świata i najbardziej znaczących bitew, która zmieniła losy tamtej wojny i pozwoliła Polsce zwyciężyć, słabemu wówczas wydawałoby się polskiemu państwu, o nieukształtowanych jeszcze w pełni granicach, które dopiero 2 lata wcześniej się odrodziło - podkreślił.
Powiązany Artykuł
![Błaszczak 1200 PAP.jpg](https://static.prsa.pl/images/cca13c99-1b01-458d-b0a1-f1524016b2e5.jpg)
Apel Pamięci w Ossowie. Szef MON: tu doszło do przełomu w Bitwie Warszawskiej
- Po 123, a czasem i więcej latach latach zaborów, nieistnienia, temu państwu znów groziła katastrofa, znów groziła okupacja, znów groził terror. W związku z tym determinacja była nieprawdopodobna, wszystkich żołnierzy, dowódców, polityków, po prostu obywateli - przypomniał.
Andrzej Duda wskazał na przywódców tej obrony przez wrogiem. - Marszałek Józef Piłsudski, Wincenty Witos, który wtedy zdecydował się zostać premierem w niesłychanie trudnej sytuacji, zwołując wraz z innymi milionową armię. Armię, która zwyciężyła, pokonała wroga i zapisała czynem wojennym i krwią historię kolejnego wielkiego polskiego zwycięstwa, na trwałe wpisanego w historię Polski, Europy i świata - zaznaczył Duda. Bo - jak dodał - "wszyscy wiemy, że idąca wtedy na Europę nawała bolszewicka została zatrzymana". "Jak niektórzy podkreślają, chrześcijaństwo zostało znowu przez Polaków obronione" - podkreślił prezydent.
REKLAMA
W uroczystości wzięli udział żołnierze z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. W ramach pokazów lotniczych z okazji Święta Wojska Polskiego nad placem Piłsudskiego przeleciały po trzy samoloty TS-11 Iskra i M-346 Bielik oraz myśliwce F-16 Jastrząb.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
dn
REKLAMA