"Nie mam wiedzy, co do tego, jakie będą jego decyzje". Premier o stanowisku prezydenta wobec ustawy medialnej

- Prezydent Andrzej Duda podejmuje swoje decyzje w 150 proc. niezależnie; nie mam wiedzy, co do tego, jakie będą jego decyzje w sprawie ustawy medialnej - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

2021-08-19, 13:09

"Nie mam wiedzy, co do tego, jakie będą jego decyzje". Premier o stanowisku prezydenta wobec ustawy medialnej

Andrzej Duda mówił w niedzielę w Święto Wojska Polskiego, że jego obowiązkiem jest stanie na straży Konstytucji i "polskiej demokracji". - Czyniłem to już, wtedy, kiedy podejmowałem odpowiednie działania i stosowałem instrumenty, gdy zgłaszano mi i widziałem, że istnieje możliwość naruszeni niezwykle ważnych zasad demokracji, takich jak pluralizm polityczny, takich jak rzeczywista możliwość dokonywania wyboru swoich przedstawicieli przez moich rodaków w wyborach powszechnych, myślę w tym momencie o ordynacji do Parlamentu Europejskiego - mówił prezydent.

Zapewnienia prezydenta

Powiązany Artykuł

duda 1200 pap (14).jpg
Kiedy decyzja prezydenta ws. nowelizacji ustawy medialnej? Szef BBN wyjaśnia

Zapewnił, że dalej będzie stał na straży konstytucyjnych zasad, "w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych - równego traktowania, zasady proporcjonalności i wszystkiego tego, co ważne w państwie demokratycznym".

- Będziemy również dotrzymywali innych naszych zobowiązań, także wynikających z umów dwustronnych, nie tylko dotyczących współpracy militarnej i bezpieczeństwa, ale także dotyczących współpracy gospodarczej, współpracy handlowej i innych rodzajów współpracy. Pacta sunt servanda. Polska umów dotrzymywała, dotrzymuje i będzie dotrzymywała – zadeklarował.

"Decyzje w 150 proc. niezależnie"

Premier pytany w czwartek na briefingu w Bydgoszczy, czy odbiera słowa prezydenta Andrzeja Dudy podczas święta Wojska Polskiego, jako zapowiedź weta do nowelizacji ustawy medialnej, odparł: "Trudno mi cokolwiek spekulować. Pan prezydent Andrzej Duda podejmuje swoje decyzje w 150 proc. niezależnie i ja nie mam wiedzy, co do tego, jakie będą jego decyzje w tej sprawie".

REKLAMA

Powiązany Artykuł

siedziba tvn free wiertnicza shutt 1200 .jpg
Jerzy Mosoń o ustawie medialnej: prawdopodobnie zatrzyma ją Senat

- Pan prezydent prowadzi z jednej strony i politykę zagraniczną - współprowadzi z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, z Radą Ministrów, z rządem - i ma swoje zapatrywania na bardzo wiele spraw - powiedział szef rządu. - W niektórych spotykamy się, uzgadniamy politykę - tak jak dzisiaj, w sprawie Afganistanu, w sprawie granicy polsko-białoruskiej - wskazał premier.

Zaznaczył, że tematy, które prezydent analizuje, dotyczą bardzo wielu zagadnień i pytanie o decyzje w sprawie zmian w ustawie medialnej "to jest oczywiście pytanie do pana prezydenta".

Czytaj również:

Uchwalona 11 sierpnia nowelizacja, którą teraz zajmie się Senat, przewiduje, że koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Norwegia, Islandia i Lichtenstein), pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. Do noweli przyjęto dwie poprawki PiS; zgodnie z intencją projektodawców, obecnie toczące się procesy koncesyjne nie będą musiały być rozstrzygane, ponieważ jest dany czas na dostosowanie się nadawców do doprecyzowanego prawa. W ocenie opozycji nowela jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery.

REKLAMA

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej