Kopeć: bezpieczeństwo lekowe jest możliwe, jeśli większość będzie produkowana w Polsce

- Dwie trzecie leków, które stosują polscy pacjenci, powinny być produkowane w Polsce, a jedna trzecia sprowadzana z zagranicy - mówi tygodnikowi "Do Rzeczy" Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

2021-08-23, 06:52

Kopeć: bezpieczeństwo lekowe jest możliwe, jeśli większość będzie produkowana w Polsce
. Foto: Glow Images/East News

Kopeć zauważa w rozmowie z tygodnikiem, że dziesięć lat temu w Polsce było produkowanych 50 proc. leków refundowanych w Polsce, a obecnie ok. 30 proc.

- Aż dwie trzecie leków przyjmowanych na receptę i refundowanych są sprowadzane z zagranicy. Oczywiście można powiedzieć, że sprowadzamy leki taniej, jednak pandemia pokazała, że "taniej" nie oznacza "bezpieczniej" - zauważa prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. W jego ocenie leki podstawowe, w przeciwieństwie do innowacyjnych, chronionych patentami, z powodzeniem mogą być produkowane w Polsce. Wskazuje na te używane w przypadku cukrzycy, hipercholesterolemii czy nadciśnienia.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

koronawirus szpital covid-19 f shutt 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. W listopadzie prognozowane zakażenia na poziomie 30 tys. dziennie

- Do tej pory te leki były traktowane po macoszemu, wydawało się, że nigdy ich nie zabraknie. Pandemia pokazała, że one są ważne, są podstawą bezpieczeństwa - mówi Kopeć tygodnikowi "Do Rzeczy". I dodaje, że bezpieczeństwo lekowe jest możliwe, jeśli większość leków podstawowych będzie produkowana w Polsce. - Firmy będą to robić tylko wtedy, gdy będą mieć stabilność i przewidywalność działalności gospodarczej - podkreśla. Dlatego reprezentowana przecz Kopcia organizacja wspiera ideę wyłonienia Partnerów Bezpieczeństwa Lekowego.

REKLAMA

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej