more_horiz
Wiadomości

Wsparcie wojska na polsko-białoruskiej granicy. MON: obecnie jest tam ponad 1000 żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 19:02
Ponad 1000 żołnierzy udziela obecnie wsparcia Straży Granicznej na granicy z Białorusią. Docelowo będzie to ok. 2 tys. żołnierzy - poinformował resort obrony. Na granicy trwa budowa płotu z drutu ostrzowego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/MON_GOV_PL

"Obecnie wsparcia Straży Granicznej udziela ponad 1000 żołnierzy, ta liczba systematycznie wzrasta i docelowo będzie to około 2 tys. żołnierzy" - poinformowało MON.

Iwaniak 1200.jpg
"Służby zadziałały w sposób oczywisty". Iwaniak o próbach sforsowania granicy Polski

Budowa płotu z drutu ostrzowego

Resort wyjaśnił też, że ogrodzenie powstające na granicy z Białorusią będzie stanowić "uzupełnienie istniejącego już ponad 130-kilometrowego odcinka zapory drutowej i jej wydłużenie o kolejne odcinki".

MON dodało, że będzie to płot o wysokości 2,5 m wykonany z drutu ostrzowego.

Ogrodzenie zbudują żołnierze jednostek Wojska Polskiego. Nie jest planowane zatrudnianie cywilnych wykonawców - informuje MON. Na razie nie wiadomo, kiedy prace się zakończą.

Koszty budowy zostaną pokryte z budżetu MON. "Ostateczna wartość będzie znana po zakończeniu prac" - napisał resort.

Czytaj także:

Wojsko rozpoczęło w środę budowę płotu na granicy polsko-białoruskiej w regionie Zubrzycy Wielkiej, w woj. podlaskim. Docelowo ma on mieć ok. 180 km i zabezpieczyć lądowy odcinek granicy.

Marek Ast 1200.jpg
"Część opozycji wpisuje się w scenariusz Mińska". Ast o sytuacji w Usnarzu Górnym

W poniedziałek po południu szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się budowa płotu na granicy polsko-białoruskiej. Na wtorkowej konferencji prasowej, po spotkaniu z przedstawicielami Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji w placówce Straży Granicznej w Kuźnicy, szef rządu pytany był, kiedy dokładnie powstanie ogrodzenie.

- Prace rozpoczną się już w najbliższych dniach, natomiast potrwają na pewno kilka, kilkanaście tygodni. Będziemy zabezpieczać na samym początku ten odcinek, który jest najłatwiejszy do nielegalnego przejścia, a trudniejszy do nadzorowania, czyli odcinek lądowy. Z naszej, liczącej 418 km, granicy białoruskiej to jest ok. 180-190 km. Od niego zaczynamy" - powiedział Mateusz Morawiecki.

W Usnarzu Górnym k. Krynek (Podlaskie), na granicy po stronie białoruskiej, od kilkunastu dni koczuje grupa cudzoziemców. Osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpieczają Straż Graniczna i żołnierze, jest tam też policja. Według ostatnich informacji podawanych przez SG grupa koczujących liczy 24 osoby.

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem