X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Stan nadzwyczajny w 183 miejscowościach. Sprawdź zasady, obowiązki i obostrzenia

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 15:18
Stan nadzwyczajny może zostać wprowadzony w sytuacji szczególnego zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, w przypadku gdy zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające. W Polsce istnieje możliwość wprowadzenie trzech stanów nadzwyczajnych. Są to: stan wojenny, stan wyjątkowy oraz stan klęski żywiołowej.
Granica polsko-białoruska
Granica polsko-białoruskaFoto: twitter.com/MON_GOV_PL
1200 granica usnarz gorny twitter.jpg
Stan wyjątkowy w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Jest wniosek Rady Ministrów

Co oznacza stan wyjątkowy?

  • Stan wyjątkowy niesie za sobą ograniczenia wolności praw człowieka i obywatela
  • Szczegółowy katalog zasad zostanie przedstawiony w rozporządzeniu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

Rada Ministrów może podjąć uchwałę o skierowaniu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego. Obowiązkiem rządu jest określenie przyczyny wprowadzenia, tak jak i czasu trwania stanu wyjątkowego. Niezbędna jest również informacja o obszarze, na jakim obowiązuje stan nadzwyczajny, a także odpowiednie do stopnia i charakteru zagrożenia, w zakresie dopuszczonym niniejszą ustawą, rodzaje ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej niezwłocznie rozpatruje wniosek. Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego prezydent przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od jego podpisania, wchodzi ono w życie od dnia ogłoszenia rozporządzenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. 

Regulacje na ten temat określa również ustawa z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym 

Przez 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego nie może być skrócona kadencja Sejmu. Nie można również przeprowadzić referendum ogólnokrajowego oraz wyborów do Sejmu, Senatu i na urząd prezydenta.

pap usnarz 1200 (1).jpg
Witold Waszczykowski: będziemy wnioskować o debatę w PE nt. sytuacji na granicy z Białorusią

Nie może być dłuższy niż 150 dni

Ponadto stan wyjątkowy nie może być dłuższy niż 90 dni. Jego przedłużenie możliwe jest tylko raz, za zgodą Sejmu na czas nie dłuższy niż 60 dni, co oznacza, że łącznie może on trwać przez 150 dni.

Na obszarze, na którym został wprowadzony stan nadzwyczajny, ograniczeniom wolności i praw człowieka i obywatela podlegają wszystkie osoby fizyczne zamieszkałe lub przebywające tam chociażby czasowo

Podczas stanu wyjątkowego mogą być zawieszone prawa do:

  • organizowania i przeprowadzania wszelkiego rodzaju zgromadzeń
  • działalności kulturalnej, imprez artystycznych i rozrywkowych
  • organizacji strajków pracowniczych i innych form protestów 
  • strajków i protestów rolników, studentów, samorządów i stowarzyszeń
  • zrzeszania się poprzez różnego rodzaju stowarzyszenia, organizacje, partie, fundacje 

Jednak ograniczenia zgromadzeń nie obejmują wydarzeń wyznaniowych i religijnych działających w obrębie świątyń, budynków kościelnych, a także zgromadzeń organizowanych przez organy państwowe i organy samorządu terytorialnego.

genskrzypczak.jpg
"Wywołał wojnę polsko-polską". Gen. Waldemar Skrzypczak o prowokacji Aleksandra Łukaszenki

Mogą zostać nałożone następujące obowiązki:

  • posiadania przy sobie dowodu osobistego bądź legitymacji szkolnej 
  • ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni 

Rząd może też zastosować radykalne środki jak zagłuszanie fal radiowych i telewizyjnych, wprowadzenie cenzury czy kontrolę zawartości przesyłek, listów, paczek i przekazów przekazywanych w ramach usług pocztowych o charakterze powszechnym lub usług kurierskich. Ponadto możliwa jest również kontrola treści korespondencji telekomunikacyjnej i rozmów telefonicznych lub sygnałów przesyłanych w sieciach telekomunikacyjnych.

Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni na terenach graniczących z Białorusią. Szef MSWiA Mariusz Kamiński dodał, że stan wyjątkowy obejmie 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 miejscowości w woj. lubelskim.

IAR/PAP/isap.sejm.gov.pl/nt

Czytaj także

"Element agresji Łukaszenki". Komisarz ds. wewnętrznych UE staje po stronie Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 14:24
Unijna komisarz do spraw wewnętrznych staje po stronie Warszawy i krytykuje reżim w Mińsku. Ylva Johansson jednoznacznie oceniła sytuację na granicy Polski z Białorusią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wyjątkowy w dwóch województwach? Rząd zajmie się projektem uchwały

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 11:24
Rząd zajmie się projektem uchwały o skierowaniu do prezydenta Andrzeja Dudy wniosku dotyczącego wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego. Sprawa dotyczy sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wnioskodawcą projektu uchwały jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Posiedzenie rządu rozpocznie się o godzinie 11.
rozwiń zwiń