41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Prezes IPN: wszyscy służmy wolnej, demokratycznej Polsce

- Wszyscy służmy wolnej, demokratycznej, społecznie odpowiedzialnej Polsce - ja taką deklarację, jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej, chciałem złożyć - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

2021-08-31, 16:42

41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Prezes IPN: wszyscy służmy wolnej, demokratycznej Polsce
Karol Nawrocki. Foto: PAP/Adam Warżawa

Powiązany Artykuł

pap Andrzej Duda 1200 (4).jpg
"Stworzyli nową rzeczywistość". Andrzej Duda oddał hołd robotnikom Sierpnia 1980 r.

- Jesteśmy w miejscu, które stało się symbolem polskiego porozumienia, w miejscu, które moglibyśmy nazwać sanktuarium zgody, miejscem podpisania rozejmu, bo tak to już jest, że po wielkich bitwach, bataliach, przychodzi do podpisania rozejmu. Taki rozejm został podpisany 31 sierpnia 1980 roku, a sierpień 80 i godnościowy strajk polskich robotników i Polaków przeciwko władzy komunistycznej wywarło taka presję na komunistach, że zmuszeni zostali do podpisania tego porozumienia - powiedział Nawrocki.

- Z jednej strony do stołu usiedli strażnicy wolności, ludzie pragnący wolności dla całej Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej, z drugiej strony usiedli strażnicy zniewolenia i ludzie zniewoleni. To nie przeszkodziło jednak w tym, aby 31 sierpnia 1980 r. i w kolejnych miesiącach powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność - podkreślił.

"Solidarność zbiorem wszystkich polskich cech"

Jak wyjaśnił, "Solidarność stała się toposem i zbiorem wszystkich polskich cech - przywiązania do wolności, samorządności i odpowiedzialności społecznej". Prezes IPN podkreślił, że "to bardzo ważny dzień w polskiej historii, dzień, któremu dzisiaj oddajemy wielką cześć na ręce wszystkich członków Solidarności i bohaterów naszej wolności". - Ten dzień uczy mnie i moje pokolenie tego, że warto walczyć o ważne sprawy - dodał.

Czytaj również:

Jego zdaniem samo pojęcie solidarności najlepiej opisane zostało "już wieki temu w pięknych słowach św. Pawła apostoła w Liście do Galatów, który napisał "jeden drugiego brzemiona noście, i tak wypełniajcie prawo Chrystusowe". - To zobowiązanie to nasze narodowe credo, którego uczymy się dzisiaj. Credo zapisane głęboko w naszych sercach i umysłach, dzięki temu co przyniosła Solidarność. Wszyscy służmy wolnej, demokratycznej, społecznie odpowiedzialnej Polsce - ja taką deklarację jako prezes Instytut Pamięci Narodowej, chciałem złożyć - podkreślił.

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbywa się we wtorek uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "S" z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego. Wydarzenie jest tradycyjnym punktem organizowanych przez związek obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. 

nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej