Dobra Drużyna PZU wspiera sport i przełamuje bariery
Regularne uprawianie sportu daje dzieciom możliwość nie tylko fajnego spędzania czasu, lecz także uczy pokory oraz radzenia sobie ze stresem i emocjami. W ramach programu Dobra Drużyna PZU największy polski ubezpieczyciel pomaga finansowo klubom sportowym, organizacjom oraz stowarzyszeniom, które aktywnie promują aktywność fizyczną wśród najmłodszych. Ambasadorami akcji są Iga Świątek i youtuber Blowek.
2021-09-10, 08:00
Dobra Drużyna PZU wystartowała 15 czerwca w Raszynie. Przystąpić do niej może wielu małych sportowców, bez względu na to, jaką dyscyplinę uprawiają. Ubezpieczyciel chce nie tylko poprawić kondycję fizyczną dzieci oraz wzmocnić ich odporność na różne schorzenia cywilizacyjne, ale także pomóc im w rozwijaniu sportowych pasji, których podstawą jest cierpliwa, systematyczna pracy i szacunek do innych zgodnie z duchem fair play.
Do Dobrej Drużyny PZU należą już:
• Amp Futbol Polska z projektami Junior Amp Futbol, Futbolowa Banda i Futbol Plus
• Polski Związek Zapaśniczy z programem "Mata w każdej szkole"
• Akademicki Związek Sportowy
• Stowarzyszenie "Nadzieja na Mundial"
• KKS Victoria Stalowa Wola
• Szkoła Mistrzostwa Sportowego RESOVIA
• Płońska Akademia Futbolu
• Akademia Stali Mielec
Nieprzypadkowo Dobra Drużyna PZU wystartowała właśnie teraz, kiedy Polacy wciąż zmagają się z długotrwałymi skutkami pandemii koronawirusa, a kolejna jej fala, zdaniem wielu ekspertów, wydaje się nieunikniona. Grupa PZU chce pomóc w likwidacji następstw deficytu aktywności ruchowej, z jakim borykaliśmy się w ostatnich miesiącach. Dotyczy to zwłaszcza dzieci i nastolatków, które podczas nauczania zdalnego jeszcze więcej czasu niż zwykle spędzały przed ekranami komputerów i smartfonów.
REKLAMA
- Dobra Drużyna PZU to wyjątkowy, trzyletni program, który skierowany jest do wszystkich dzieci i młodych chcących uprawiać ulubioną dyscyplinę sportu i zapewnia pomoc finansową klubom i drużynom, które mogą im to ułatwić. Oprócz kontynuacji rozpoczętych przedsięwzięć, wkrótce zaangażujemy jeszcze większe środki i uruchomimy otwarty nabór na nowe projekty wpisujące się w nasze idee i cele. Dobra Drużyna połączy energię, zaangażowanie i wiedzę naszych sportowych partnerów z doświadczeniem organizacyjnym i mocą finansową PZU - mówi dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU.
To nie pierwszy tego typu program, jaki powstał dzięki PZU. Ubezpieczyciel jako instytucja odpowiedzialna społecznie od lat wspiera inicjatywy promujące aktywność fizyczną, w tym także pomaga w karierze wyczynowym sportowcom. Wśród nich jest, między innymi, nasza najsłynniejsza obecnie tenisistka Iga Świątek - ambasadorka i kapitanka Dobrej Drużyny PZU.
- Z PZU łączą mnie podobne wartości. Sama często podkreślam, że w przyszłości chciałabym wesprzeć rozwój dzieci i młodzieży. Wiem, jak ciężko jest na początku i wiem, że pomoc ta jest potrzebna. Dlatego cieszę się, że pojawiła się taka okazja i mogę wziąć udział w projekcie Dobra Drużyna - mówiła tenisistka, wręczając powołania do Drużyny dla młodych sportowców. Iga Świątek podkreśla, że aktywność fizyczna, nie tylko w wymiarze sportu zawodowego, ma ogromny wpływ na życie i wcale nie trzeba być profesjonalistą, by korzystać z dobroczynnego wpływu sportu.
Pokonywanie barier
Wszyscy jesteśmy jedną drużyną: Dobrą Drużyną PZU – podkreśla ubezpieczyciel, który chce przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i w ramach programu pomagać w przezwyciężaniu barier sportowcom z niepełnosprawnościami oraz dzieciom i młodzieży z małych miejscowości. - Przez ten projekt chcemy uświadomić, że sport to nie tylko możliwość spędzania czasu wolnego, ale też sposób na wychowanie i sposób na życie. Przez Dobrą Drużynę PZU pokazujemy, że każde dziecko z niepełnosprawnością czy z pełną sprawnością może uprawiać aktywność fizyczną i cieszyć się nią. Zależy nam, aby wyrównać szanse dla dzieci, które wychowują się w mniejszych miejscowościach, gdzie czasami nie ma odpowiedniej infrastruktury - mówi Przemysław Świercz, kapitan reprezentacji Polski w Amp Futbol.
REKLAMA
Stowarzyszenie Amp Futbol, z którym PZU współpracuje od maja, realizuje m.in. projekt Junior Amp Futbol, dzięki któremu młodzi piłkarze po amputacjach lub z wadami kończyn mogą brać udział w ogólnopolskich i międzynarodowych zgrupowaniach. Z kolei Futbolowa Banda to akademia piłkarska dla dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W ramach projektu Futbol Plus podobne akademie mają powstawać w całej Polsce, na razie jest ich siedem: Akademia Piłkarska Pełnosprytni z Poznania, Akademia Futbolowa Banda z Warszawy, Megamocni Kielce, Akademia Futbolu Wroclove Eagles, Kuloodporni Bielsko-Biała, Jaguar Kids i Piłkarska Akademia Stomilek Olsztyn.
Do Dobrej Drużyny PZU powołanie dostało także stowarzyszenie "Nadzieja na Mundial", znane wcześniej jako "Nadzieja na Euro", które od lat pomaga w realizacji sportowych marzeń dzieci z domów dziecka. Na co dzień organizuje im zajęcia sportowe i kulturalne oraz Mistrzostwa Polski i Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. W tym roku w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski wzięło udział blisko 300 zawodników.
Do Dobrej Drużyny PZU trafiły również szkółki piłkarskie Płońska Akademia Futbolu, Akademia Stali Mielec, Szkoła Mistrzostwa Sportowego RESOVIA, a także jej projekty: "SMS Resovia Elite - PZU wspiera talenty" i "PZU Resovia Winter Cup".
Od lekkoatletyki po zapasy - czekamy na kolejnych olimpijczyków
Jednym z największych sukcesów podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich był występ polskich lekkoatletów, nic więc dziwnego, że ubezpieczyciel chce promować lekką atletykę również wśród dzieci.
REKLAMA
Aż 15 medalistów z Tokio wychował Akademicki Związek Sportowy. AZS kojarzy się głównie ze środowiskiem akademickim, ale organizuje również zawody dla dzieci i młodzieży, np. cykl ogólnopolskich zawodów pływackich "Od Młodzika do Olimpijczyka" czy cykl zawodów dla uczniów szkół średnich "Z SKSu do AZSu".
Prężnie działającą sekcję lekkoatletyczną ma m.in. powołany właśnie do Dobrej Drużyny PZU, a działający już od dwudziestu lat, klub KKS Victoria Stalowa Wola. Jego wychowankowie zdobyli ponad 200 medali mistrzostw Polski juniorów oraz 2 medale mistrzostw Europy juniorów.
Do Dobrej Drużyny PZU powołano także Polski Związek Zapaśniczy, który realizuje ogólnopolski program "Mata w każdej szkole". Podczas zajęć uczniowie poznają podstawy zapasów oraz wykonują na macie ćwiczenia ogólnorozwojowe. - Moim marzeniem było i jest wprowadzenie podstaw zapasów do stałego programu zajęć wychowania fizycznego. Zapasy pozytywnie wpływają na ogólny rozwój fizyczny dzieci i koordynację ruchową. Dzięki regularnym treningom dziecko nabiera siły, kondycji i pewności siebie. Ponadto zyskuje większą świadomość własnego ciała i zwiększa zakres ruchu poszczególnych stawów i mięśni - mówi prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron.
Do aktywności fizycznej wspólnie z PZU zachęcają nie tylko słynni sportowcy, ale także najbardziej popularni wśród młodych twórcy internetowi. Wśród nich jest youtuber Blowek, który rzucił dzieciom wyzwanie #DobraDruzyna, polegające na prezentacji w mediach społecznościowych, w tym na TikToku, filmików pokazujących aktywnie spędzany przez siebie czas. Dzieła oglądał i oceniał Blowek. Wyróżnione nagrania oraz dodatkowe informacje na temat programu Dobra Drużyna PZU znaleźć można na stronie dobradruzynapzu.pl.
REKLAMA
paw/materiały prasowe PZU/artykuł sponsorowany
REKLAMA