"Nadziei jest dużo, natomiast realizmu też sporo". Zbigniew Rau o rozmowach w UE ws. Afganistanu
Afganistan będzie tematem rozmów szefów MSZ państw UE. - W tej sprawie nadziei jest dużo, realizmu też sporo - mówił dziennikarzom w Kranj w Słowenii szef MSZ Zbigniew Rau. Jak dodał, Polska wraz z Litwą i Łotwą poruszy kwestię sytuacji na granicach z Białorusią.
2021-09-02, 20:39
Sytuacja w Afganistanie to główny temat pierwszego dnia nieformalnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w formule Gymnich. W rozmowach w Kranj koło stolicy Słowenii, Lublany, uczestniczy minister Zbigniew Rau.
Powiązany Artykuł
"Polska stoi u boku swoich sojuszników". Szef MSZ po zamachu w Kabulu
Szef polskiej dyplomacji powiedział dziennikarzom, że jeszcze przed rozpoczęciem spotkania miał okazję rozmawiać z ministrami. - Każdy mówił o Afganistanie, w różnych kontekstach. Najbardziej emocjonującą kwestią jest, jak sobie poszczególne państwa poradziły z ewakuacją, zarówno swoich obywateli, jak i tych, których należało zabrać do swoich państw - zaznaczył Zbigniew Rau.
Posłuchaj
Podkreślił, że sytuacja w Afganistanie to temat numer jeden, bo "każde państwo reaguje na to inaczej". Dodał, że ministrowie dyskutują między innymi o reakcjach opinii publicznej, która różni się w poszczególnych państwach.
Posłuchaj
Minister wyjaśnił, że szczególnie w krajach Europy Zachodniej zmieniły się nastroje społeczne po przyjeździe migrantów.
REKLAMA
Szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że warunki, jakie Unia chce postawić talibom, będą dotyczyły także pomocy humanitarnej. - Jest rzeczą oczywistą, że najpierw zostaną zarysowane warunki akceptowalne dla Unii Europejskiej, dotyczące przede wszystkim praw człowieka, wpuszczenia pomocy humanitarnej - powiedział minister.
Posłuchaj
- Dla nas niezwykle ważną kwestią będzie ta, którą z Litwą i Łotwą wprowadziliśmy do agendy tego spotkania mianowicie sytuacje na naszych granicach z Białorusią. Widzimy dużo zrozumienia dla tej kwestii, ale obiektywnie to kwestia Afganistanu jest absolutnie najważniejsza - dodał.
Trwa wojna hybrydowa z Białorusią
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.
Jak zaznaczył szef MSZ w rozmowie z dziennikarzami Polska oczekuje wsparcia w kwestii wschodniej ze strony pozostałych członków UE. - Nasz punkt widzenia jest bliski Litwy i Łotwy - oczekujemy wsparcia ze strony pozostałych członków UE - podkreślił Rau.
REKLAMA
Czytaj także:
- Wiceszef MON: nasi żołnierze są bezpieczni, poza Kabulem i w drodze do Polski
- Donald Trump: tragedia w Kabulu nigdy nie powinna była się zdarzyć
Debata na temat Afganistanu
Szef polskiej MSZ zaznaczył, że sytuacja Afganistanu będzie natomiast omawiana w kontekście potencjalnego kryzysu migracyjnego oraz destabilizacji w regionie. Wśród tematów związanych z aktualną sytuacją w tym kraju Rau wymieniał też przestrzeganie praw człowieka i relacje Afganistanu z sąsiadami.
Powiązany Artykuł
"Wyśledzimy was i zapłacicie za to". Joe Biden zapowiada odwet na ISIS za zamach w Kabulu
Koniec misji wojskowej w Afganistanie
Z końcem sierpnia zakończyła się wojskowa misja państw zachodnich w Afganistanie. Zginęło w niej 2365 żołnierzy USA, a także m.in. 1144 żołnierzy międzynarodowej koalicji ISAF, w tym 44 Polaków: 43 żołnierzy i ratownik medyczny.
Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, kontrolę nad dużą częścią kraju, a także stolicą Kabulem, przejęli talibowie. Państwa UE i NATO zorganizowały ewakuację swych obywateli oraz swoich współpracowników z Afganistanu.
Rozmowy szefów dyplomacji państw członkowskich w Kranj potrwają do piątkowego popołudnia.
REKLAMA
ng
REKLAMA