"Filar rozwoju czytelnictwa". Piotr Gliński o Narodowym Czytaniu

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński mówił podczas inauguracji Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie, że udało się zatrzymać trend spadkowy czytelnictwa w Polsce.

2021-09-04, 13:45

"Filar rozwoju czytelnictwa". Piotr Gliński o Narodowym Czytaniu
Piotr Gliński . Foto: Cezary Piwowarski / IAR

W południe w Ogrodzie Saskim w Warszawie rozpoczęło się Narodowe Czytanie - akcja promująca czytelnictwo i przypominająca najważniejsze dzieła literatury polskiej. Jubileuszową, dziesiątą odsłonę zabawy, zainaugurowała - jak co roku - Para Prezydencka, która objęła honorowy patronat nad akcją. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia, na naszych stronach internetowych można śledzić transmisję z Narodowego Czytania 2021.

"Filar rozwoju czytelnictwa"

Piotr Gliński podziękował wszystkim zaangażowanym w projekt, a w szczególności parze prezydenckiej. - Serdecznie dziękujemy za to, że para prezydencka zawsze jest liderem tego Narodowego Czytania. Dziękuję także wszystkim instytucjom, osobom, które są zaangażowane w tę akcję - powiedział. Jak dodał "ona jest jednym z filarów naszej pracy, która ma na celu rozwój czytelnictwa".

Posłuchaj

Minister Piotr Gliński podkreślił, że akcja Narodowego Czytania jest jednym z najważniejszych narzędzi propagowania czytelnictwa (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

- Czytanie jest, jak chleb powszedni, czytanie jest, jak źródlana woda - powiedział Piotr Gliński w ramach akcji Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim. Jak przekazał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu "zatrzymaliśmy trend spadkowy, jeżeli chodzi o czytelnictwo w Polsce".

Powiązany Artykuł

Narodowe Czytanie Ogród Saski.jpg
Dziś Narodowe Czytanie 2021. Transmisje i audycje specjalne w Polskim Radiu

"Zatrzymaliśmy to, co było bardzo niepokojące"

- W ciągu ostatnich kilku lat, badania wskazują [...], że nie jest najgorzej. [...] Zatrzymaliśmy to, co było bardzo niepokojące. Nawet w ostatnich dwóch latach mamy lekkie wzrosty, jeżeli chodzi o deklarację czytelnictwa - powiedział szef MKDNiS.

REKLAMA

Gliński wskazał, że udało się to osiągnąć dzięki m.in. pracownikom kultury i osób także w edukacji, "które dbają o to, żeby czytelnictwo się rozwijało". - My, ze swojej strony prowadzimy program rozwoju czytelnictwa i bardzo wiele innych programów, które wspierają polską kulturę i czytelnictwo - wskazał Gliński.

"Rozpoczynamy następne 5 lat"

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zaznaczył, że w zeszłym roku zakończono pierwszy program - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. - W tym roku rozpoczynamy następne 5 lat. I wzrost nakładów jest o 40 proc. Udało nam się tak zorganizować nasz budżet, podobnie, zresztą, jak budżet całej polskiej kultury, [...], że mamy ponad miliard, prawie miliard 100 mln na sam ten program narodowego czytelnictwa - przekazał Piotr Gliński.

Posłuchaj

Minister przypomniał, że państwo przeznacza coraz większe środki na wsparcie czytelnictwa (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem wicepremiera, to pokazuje, "że polskie państwo poważnie podchodzi do swojej roli mecenasa i wspiera tego rodzaju działania". - Czytajmy, cieszmy się, że możemy czytać i że coraz więcej Polaków czyta - powiedział wicepremier.

Czytaj również:

W całej Polsce i w wielu miejscach poza jej granicami jest dziś czytana "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To 10. odsłona akcji Narodowe Czytanie, którą zainaugurowała w południe w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka.

Polskie Radio jest partnerem medialnym Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim transmitują programy: Jedynka - akt pierwszy, Dwójka - akt drugi i Trójka - akt trzeci. Całe wydarzenie można śledzić na kanale YouTube Polskiego Radia i na stronie narodoweczytanie.polskieradio.pl

nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej