X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sytuacja gospodarcza w UE. Prof. Zbigniew Krysiak: wszyscy pracujemy na Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 14:32
- Należy podać liczbę jaka dotyczy obrotów handlowych w wymianie towarowej. Jeśli weźmiemy całą UE to udział Niemców w saldzie nadwyżki eksportu nad importem wynosi 70 proc. To oznacza, że wszyscy pracują na Niemcy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista.
Zbigniew Krysiak
Zbigniew KrysiakFoto: PR24/TB

W Karpaczu trwa XXX Forum Ekonomiczne. To największa międzynarodowa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcona szeroko rozumianej tematyce gospodarczej. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Europa w poszukiwaniu przywództwa". Ma ono związek z unijnym Funduszem Odbudowy. Prof. Zbigniew Krysiak podczas tej imprezy pochylił się nad gospodarczym kształtem UE.

Adam Glapiński 1200 Forum.jpg
''Nie dopuścimy do utrwalenia wysokiej inflacji''. Adam Glapiński o planach NBP

Nierównowaga

Prof. Zbigniew Krysiak podkreślił dominującą rolę Niemców jeśli chodzi o beneficjentów Unii Europejskiej. - Należy podać liczbę jaka dotyczy obrotów handlowych w wymianie towarowej. Jeśli weźmiemy całą UE to udział Niemców w saldzie nadwyżki eksportu nad importem wynosi 70 proc. To oznacza, że wszyscy pracują na Niemcy. Pozostała nadwyżka przypada na Francję czy Holandię - powiedział.

- Ta nierównowaga w układzie podmiotów jest dla każdej ekonomii niewłaściwa. Ona prowadzi do redukcji efektywności. Dzisiaj mówi się głośno o tym, że gospodarka europejska jest coraz mniej efektywna - ocenił.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że takie działanie związanie jest z optyką obecną w UE. - Saldo jest twardym przykładem pokazującym dominację Niemiec. W czerwcu na konferencji w Berlinie, posłowie CDU są bardzo zaskoczeni zmianą postawy Ursuli von der Leyen, która pochodzi z ich partii. 62 proc Niemców nie chce kierunku superpaństwowego. Ona kiedy poszła na stanowisko w UE porzuciła swoje ideały realizując politykę Merkel. Ludzie zmieniają tam swoje patrzenie - powiedział.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
10:57 PR24_mp3 2021_09_07-14-17-45.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak o sytuacji gospodarczej w UE (Gość PR24)

 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: prof. Zbigniew Krysiak (SGH, Instytut Schumana)

Data emisji: 07.09.2021

Godzina: 14:17

dz

Czytaj także

"W wielu obszarach straty zostały odrobione". Marek Zuber o polskiej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 19:03
- Cieszę się z tego, że tempo odrabiania strat jest w Polsce wysokie. W wielu obszarach te straty zostały odrobione. Jak popatrzymy np. na wartość tego, co produkuje polski przemysł, to już jesteśmy w roku 2019, czyli całe to zeszłoroczne załamanie odrobliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża hotelarska podsumowuje wakacje. Ekspert: sezon był udany, zwłaszcza na prowincji

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 13:00
Polacy w większości zrezygnowali z urlopu za granicą, więc wakacje dla krajowych hoteli poza miastami były udane - ocenił szef Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski. Dodał, że mimo limitu 75 procent, wyjątek dla osób zaszczepionych pozwolił wielu obiektom przyjąć 100 proc. gości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekompensaty za stan wyjątkowy. Rzecznik rządu: postulujemy dodatkową pomoc, tak jak w okresie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 10:05
- Będą rekompensaty dla przedsiębiorców z terenów objętych stanem wyjątkowym; w tej chwili wypracowujemy mechanizm; poddamy go jeszcze szybkim konsultacjom tak, aby te osoby na tym nie straciły - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń