Przekazanie archiwum kpt. Kamińskiego. Wiceszef MSZ: wyjątkowy zapis dorobku powstańca
Archiwum kapitana Mariana Kamińskiego - legendarnego dowódcy Zgrupowania "Żaglowiec" podczas Powstania Warszawskiego - zostało przekazane do Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Dokumenty i zdjęcia zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
2021-09-10, 15:58
Wiceszef resortu Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że to wyjątkowy zbiór będący archiwalnym zapisem całości dorobku życia kapitana Mariana Kamińskiego.
Powiązany Artykuł
Historia nie musi być nudna. Akcja "BohaterON w Twojej szkole"
- On zadbał o to, aby zachować ten szczególny depozyt pamięci, żeby te wszystkie artefakty, które dzisiaj mogą nam przypomnieć tę żoliborską walkę Zgrupowania "Żaglowiec" w Powstaniu Warszawskim, były elementem zachowanego dziedzictwa narodowego - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.
Posłuchaj
Dodał, że jednym z celów polskiej dyplomacji jest opieka nad polskim dziedzictwem poza granicami naszego kraju. Archiwum kapitana Mariana Kamińskiego prezentuje zarówno okres służby w Wojsku Polskim II RP, jak również pracy konspiracyjnej i walk podczas Powstania Warszawskiego, zawierając liczne zdjęcia, dokumenty i artefakty z tego czasu.
Posłuchaj
Znajdują się tam, między innymi, oryginalne zdjęcia z życia garnizonowego 21 Pułku Piechoty i Szkoły Podchorążych w Różanie i Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie, oraz walk prowadzonych na Żoliborzu przez Zgrupowanie "Żaglowiec".
REKLAMA
Bogate świadectwo historii
Powiązany Artykuł
"7 x Westerplatte". Prof. Berendt o widowisku muzycznym: praca wielu kreatywnych ludzi
Działalność kombatancka i polonijna
Ogromną część przekazanych materiałów stanowi dokumentacja powojennej działalności kombatanckiej i polonijnej. W archiwum odnajdujemy dokumenty Koła Armii Krajowej w Los Angeles oraz innych organizacji emigracyjnych i polonijnych działających na terenie Kalifornii. Wśród dokumentacji znajduje się przebogata korespondencja Mariana Kamińskiego z szeregiem postaci polskiego życia emigracyjnego i polonijnego oraz funkcyjnych i żołnierzy Armii Krajowej.
W skład zbioru wchodzą również liczne albumy zdjęciowe, dokumentacja działalności na rzecz pamięci, prawdy historycznej i odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości od komunizmu, będące wyjątkowym zapisem głębokiego przywiązania Polonii do spraw kraju i bieżącego ich monitorowania w okresie PRL-u, pomimo pozostawania poza Polską.
Wspomnienie o bracie
Podczas uroczystości siostra kpt. Mariana Kamińskiego Barbara Gruda, wspominając swojego starszego o piętnaście lat brata podkreśliła, że ze względu na swoje doświadczenia był dla niej "drugim ojcem". W kontekście jego działalności konspiracyjnej przypomniała jak ważna dla pokoleń urodzonych w międzywojniu była wartość odzyskanej niepodległości. Zaapelowała do młodych ludzi o docenieniu możliwości życia w wolnym kraju. - To, co pozwala wam na realizację waszych pasji to niepodległość. To warunek konieczny. Trzeba ją osłaniać przed wiatrami wiejącymi coraz mocniej wokół naszych granic. To powinien być cel ponad wszelkimi podziałami - powiedziała.
Urodzony 24 maja 1912 r. kpt. Marian Kamiński był absolwentem Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Służył w 21 Pułku Piechoty, podczas wojny obronnej 1939 roku. Uczestniczył w obronie Warszawy, a po kapitulacji pozostał w mieście i zaangażował się w tworzenie podziemia zbrojnego. W konspiracji był komendantem 1 Rejonu Obwodu II Żoliborz ZWZ-AK. Podczas Powstania Warszawskiego dowodził Zgrupowaniem "Żaglowiec" walczącym jako 21 Pułk Piechoty "Dzieci Warszawy" AK. Kawaler Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Po wojnie aktywnie działał w środowisku polonijnym w USA. Zmarł w Los Angeles 6 marca 1994 r.
ng
REKLAMA