more_horiz
Wiadomości

"Pokazujemy solidarność". Polska przekazała szczepionki kolejnym krajom w potrzebie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 20:46
Polskie szczepionki przeciw COVID-19 poleciały do Uzbekistanu i Kenii. Polska przekazała tym państwom łącznie 461 tysięcy dawek szczepionek firm Astra Zeneca i Pfizer.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Adam Guz/KPRM

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział IAR przed odlotem transportu z warszawskiego lotniska Chopina, że Polskę z Kenią łączą silne powiązania gospodarcze, a Uzbekistan pomógł nam w ostatnich dniach w ewakuacji uciekinierów z Afganistanu.

Czytaj także:
pap tawjan szczepionki 1200.jpg
Na Tajwan dotarły szczepionki z Polski. Prezydent kraju podziękowała za pomoc

- Polska właśnie w ten sposób pokazuje swoją pozycję, swoją markę solidarności, bo my jesteśmy znani ze swojej solidarności - zaznaczył wiceminister. Dodał, że fakt przekazanie szczepionek do tych krajów pokazuje też przezorność dobrze funkcjonującej polskiej administracji, która zamówiła odpowiednio dużo szczepionek.

Posłuchaj
00:18 11288538_2.mp3 Marcin Przydacz o przekazaniu Uzbekistanowi i Kenii szczepionek na COVID-19. (IAR)

Czytaj także:

Rezerwy Polski

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski powiedział IAR, że Polska jest przygotowana na wypadek wzrostu zainteresowania Polaków szczepieniami lub koniecznością zaszczepienia trzecią dawką.

Czytaj także:
shutterstock_ test covid koronawirus badania badanie 1200 free .jpg.jpg
Nowy, niepokojący wariant koronawirusa. WHO monitoruje "Mu"

- Docierają do nas kolejne transporty szczepionek i możemy dystrybuować za granicę szczepionki z krótszym terminem ważności - powiedział prezes Kuczmierowski. Zaznaczył, że regularnie przyjeżdża do Polski około sześciu milionów dawek szczepionki marki Pfizer i sporadycznie dawki pozostałych producentów.

Posłuchaj
00:20 11288538_1.mp3 Michał Kuczmierowski o przygotowaniach Polski na wypadek wzrostu zainteresowania obywateli szczepieniami. (IAR)

- To są szczepionki z perspektywą kilku miesięcy terminu przydatności, więc nie mamy noża na gardle i nie jesteśmy zmuszeni do gwałtownych działań - dodał prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Michał Kuczmierowski powiedział IAR, że łącznie zainteresowanie zakupem naszych szczepionek złożyło jeszcze kilkanaście krajów na łączną liczbę kilkudziesięciu milionów dawek. Do tej pory Polska przekazała lub sprzedała za granicę 7 i pół miliona dawek szczepionek przeciw koronawirusowi między innymi do Australii, Ukrainy, Hiszpanii, Portugalii czy Wietnamu.

jbt

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także