X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Inspirowała młodego Stefana Wyszyńskiego". Kard. Nycz o matce Róży Czackiej

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 21:38
- Matka Róża Czacka, twórczyni Lasek, swoim widzeniem świeckich w Kościele inspirowała młodego Stefana Wyszyńskiego - ocenił w niedzielnym wywiadzie na temat beatyfikacji kardynał Kazimierz Nycz.
Matka Róża Czacka
Matka Róża CzackaFoto: PAP/Alamy

W niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski i Matki Elżbiety Róży Czackiej, twórczyni ośrodka dla niewidomych w Laskach.

Jak mówił w TVP Info kardynał Nycz, matka Róża Czacka była starsza o 25 lat, czyli o jedno pokolenie od Stefana Wyszyńskiego.

- Duchowość ludzi świętych, wielkich nie patrzy na wiek i w tym znaczeniu się spotkali. A spotkali się w 1926 roku, kiedy ona miała 50 już lat, a on był młodym studentem, doktorantem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a podprowadził ich Władysław Korniłowicz, to był taki moderator, duch Lasek, który w pewnym sensie inspirował matkę Czacką, ale inspirował również kardynała Wyszyńskiego (...) Tu jest to wspólne źródło, które ich sprowadza do siebie. A przy tym święci się poznają, święci się rozumieją i pewnie tak było między nimi. Co nie znaczy, że oni we wszystkim się zgadzali - zauważył.

- Ona była w środowisku Lasek sama, jako prosta, mądra, ale również wykształcona zakonnica, nie teolog. Ona jednak znacznie w rozumieniu i widzeniu świeckich w Kościele wyprzedzała Sobór Watykański II i myślę, że pod tym względem inspirowała młodego Wyszyńskiego - dodał.

Czytaj także:
1200x660-CZACKA.JPG
Zobacz serwis specjalny o matce Róży Czackiej

Kard. Nycz odkreślał, że Kościół "jako instytucja bosko-ludzka daje światu, daje człowiekowi współczesnemu jakiś punkt odniesienia, wartości, których się warto trzymać".

Posłuchaj
00:26 11291202_1.mp3 Kardynał Kazimierz Nycz o matce Czackiej. (IAR)

Czytaj także:

Znaczenie dla narodu

Kardynał Nycz ocenił także, że oboje błogosławieni mieli duże znaczenie dla Polski, także polskiego państwa.

Czytaj także:
1200_Polak_PAP.jpg
"Wezwanie do odważnego świadectwa wiary". Abp Polak o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

- Matka Róża Czacka (...) też nie była postacią tuzinkową, zamkniętą do granic Warszawy, czy granic religijnych, a dzieło Lasek, dzieło dla niewidomych też było szerokie. A o prymasie to w ogóle nie ma o czym mówić, bo każde z nas, z pokolenia mojego, czy starszego, doskonale wie, co Polska zawdzięcza prymasowi Wyszyńskiemu w latach przedwojennych, a zwłaszcza, co zawdzięcza w latach powojennych. I nawet jeżeli kogoś wiodła nie tylko motywacja religijna na tę beatyfikację, ale np. duma narodowa i sprawiedliwość dziejowa, to ja tę motywację dopuszczam i cieszę się, że tak było - podkreślił.

jbt

Czytaj także

To nie była łatwa droga. Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 09:58
Kardynał Stefan Wyszyński, nazywany Prymasem Tysiąclecia, był wybitnym mężem stanu, obrońcą praw człowieka, a także Kościoła i narodu. Jego proces beatyfikacyjny trwał 30 lat. Rozpoczął się w maju 1989 roku, osiem lat po śmierci kardynała. Zakończył jesienią 2019.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Błogosławieni czasów trudnych". Prymas Polski o kard. Wyszyńskim i matce Czackiej

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 17:08
- Kard. Wyszyński i matka Czacka to błogosławieni i święci czasów trudnych. Bóg daje nam ich dzisiaj w tych trudnych czasach właśnie po to, byśmy nie tracili nadziei, żebyśmy mieli odwagę na zmaganie z rzeczywistością - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak.
rozwiń zwiń