Zaostrzenie kar za przestępstwa korupcyjne. W Sejmie drugie czytanie ustawy

Sejm ponownie skierował do komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach projekt ustawy antykorupcyjnej, której celem jest zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję. To projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Podpisali się pod nim posłowie Kukiz'15 oraz Prawa i Sprawiedliwości.

2021-09-15, 21:52

Zaostrzenie kar za przestępstwa korupcyjne. W Sejmie drugie czytanie ustawy

Powiązany Artykuł

sachajko sejm pap_20210520_1FV 1200.jpg

W Sejmie odbyło się dziś drugie czytanie tego projektu. Sprawozdawca komisji nadzwyczajnej Piotr Sak, występujący także w debacie jako przedstawiciel klubu Prawa i Sprawiedliwości mówił, że projekt zaostrza kary za przestępstwa korupcyjne, między innymi pozbawienie praw publicznych czy zakaz wykonywania funkcji, nawet dożywotni w przypadku recydywy.

Do projektu nowelizacji poprawki wnieśli posłowie opozycji. Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej mówił, że proponowane zmiany idą w dobrą stronę, ale jego klub nie jest w pełni z nich zadowolony.


Posłuchaj

W Sejmie drugie czytanie ustawy antykorupcyjnej (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Rejestr wpłat i umów

- Zatrzymaliśmy się w połowie drogi - mówił. Poseł zaproponował zmianę przepisu dotyczącego zakazu pracy dla parlamentarzystów i samorządowców w spółkach z co najmniej 10-procentowym udziałem skarbu państwa lub samorządu. Jego zdaniem, powinien on wejść w życie nie od następnej kadencji, jak zakłada projekt, ale wraz z innymi przepisami ustawy, czyli 1 stycznia 2022 roku.

REKLAMA

Projekt ustawy wprowadza też obowiązek prowadzenia i aktualizowania przez każdą partię polityczną rejestru wpłat i umów, co ma zwiększyć przejrzystość ich finansowania. Autorzy projektu chcą, aby zmiany weszły w życie 1 stycznia 2022 roku.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej